Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yazın çocuğumuzun sağlıklı beslenmesini nasıl sağlarız?

159
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yazın çocuğumuzun sağlıklı beslenmesini nasıl sağlarız?

Çocuklarınızın yaz aylarında sağlıklı beslenmesini sağlamanın birinci aşaması, enerji dengesinin değiştirilmesinden geçmektedir. Fazla ve gereksiz enerji alımı azaltılmalı, enerji harcaması fazlalaştırılmalıdır. Nişastalı yemekler, patates, beyaz ekmek, çikolatalı kekler, gofretler, barlar, cipslerin, puding ve burgerlerin hepsi yüksek kalorili ve yüksek glisemik indeksi olan besinlerdir. 

Süt, yoğurt, sebze ve meyveler, bakliyat ve kepekli bisküviler gibi  hem az kalorili, düşük glisemik indeksli, hem de daha doyurucu ve fazla yemeyi engelleyici besinler çocukların  beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. Çocuklarınızın tek tip beslenme alışkanlığı kazanmasına engel olmalı ve saglıklı atıştırmalıklarla beslenme düzenini planlamalıyız. 

Özellikle ev yemeği yeme alışkanlığı edinmelerini sağlamak ve sofraya oturma alışkanlığı kazanmasını sağlamak çok Önemlidir. Çocuklarınızın fiziksel aktivite yönünden zengin bir yaşam sürmelerine imkan verip çocuklarınızı yazın fiziksel aktivite yapmaya yönlendirmelisiniz. Günümüzde teknolojik araçlar yaşantımıza girdikçe zamanımızın büyük bir çoğunluğunu televizyon ve bilgisayar başında geçirmekte olan çocukları fiziksel aktiviteye teşvik ederek dışarıda hareket halinde olmalarını sağlamalıyız. 

Biz nasıl davranış sergilersek çocuklarımız da öyle davranırlar. Çocuklarımızın bizimle beraber hareketsizleşmesi yerine biz de aile bireyleri olarak teşvik ederek hareket halinde olmalı ve  çocuklarımıza fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmalıyız. Fiziksel aktivite yapmanın yararlarını çocuklarımıza aktarmamız ve bilinçli olmamız gerekmektedir. 

Fiziksel aktivitenin çocuklar için yararları; Kilo kontrolü, motor becerileri, kalp sağlığı, esneklik gibi fiziksel gelişime etkisi büyüktür. Spor, solunumu arttırdığı için kandaki oksijen miktarı artar ve organlar temiz kanla beslenmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat