Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaşlılar Ramazan'da sıvı tüketimi ile ilgili nelere dikkat etmeliler?

330
kez izlendi
Puan: 2.56 / 5
Detaylı Açıklama

Yaşlılar Ramazan'da sıvı tüketimi ile ilgili nelere dikkat etmeliler?

Su yaşamak için en az oksijen kadar gereklidir. Yetişkin bir insanın vücudunun yüzde 75'i sudan oluşur. Vücudumuz en çok suya ihtiyaç duyar. Çünkü su besinlerin sindirimi, emilimi, taşınması, vücut ısı denetimi, vücuttan atıkların atılmasına yardımcı olması açısndan son derece önemlidir.

Ramazan'da sıvı desteği sağlamak için başta su olmak üzere az şekerli bir limonata, şekersiz bol meyveli bir komposto, ayran, kefir, soğuk veya sıcak içilebilen meyve ya da bitki çayları tercih edilebilir.

Ramazan'da mutlaka 1,5 2 litre kadar su tüketmek gerekir. Şekerli ve gazlı içecekler sıvı ihtiyacını karşılamaz. Ramazan ayı için sahurda 3 - 4 bardak, iftarda 1- 2 bardak, iftar ve sahur arası da 1,5 - 2 litre su tüketmek gerekir.

Ramazan'da mideyi rahatlatmak adına rezene, bağışıklığı güçlendirmek için yeşil çay veya ekinezya da tercih edilebilir. Ramazan'da iyi bir uyku adına papatya, melisa ve ıhlamur içilebilir. Ramazan'da 3 - 4 bardağı geçmeyecek şekilde siyah çay tüketebiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat