Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yasemin bakımı nasıl yapılır?

51,162
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yasemin bakımı nasıl yapılır?

Yasemin de diğer tüm bitkiler gibi düzenli olarak toprak kontrolü ve sulama isteyen bir bitkidir. Akdeniz ve Ege bölgelerinin iklim ve toprak yapılarını sever. Yaz aylarında çiçeklenir ve bu dönemde sulanmasının ihmal edilmemesi gerekir. Yasemin daha çok yarı gölge alanları sevdiği için gölge yerlerde toprak nemliliğinin sağlanması adına haftada bir ya da iki kez sulanması önerilir. Toprak kumlu ve fazla geçirgen bir yapıya sahipse sulama sıklığı 4'e kadar artırılabilir.

Yasemin bakımında dikkat edilmesi gereken öneli noktalar var. Yaseminin çiçeklenme aşamasında çiçek açmadan tomurcuklarını döküyorsa bu yeterince güneş alamadığı anlamına gelebilir. Aynı durum bitkinin aşırı sulanması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu durumda bitkinizin güneş ve su gereksinimi dengeleyerek daha sağlıklı çiçek açmasını sağlayabilirsiniz. Yasemin yaklaşık 1 ay boyunca çiçekli kalır, bunun sonunda çiçeklerin dökülmesi herhangi bir sorun göstergesi değildir.

Yasemin saksıda ise toprak ve saksı değişimi ilkbaharda yapılmalıdır. Yaseminin saksısı her sene bir boy büyük olacak şekilde değiştirilmelidir. Toprak torf ve gübre yönünden zengin olmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat