Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yaratıcı sanat terapisi ile engelli çocuklara ne tür beceriler kazandırılabilir?

452
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yaratıcı sanat terapisi ile engelli çocuklara ne tür beceriler kazandırılabilir?

Yaratıcı sanat terapisi engelli bireylerin rehabilitasyonunda kullanılan bir terapi türüdür. Terapi drama, resim, müzik ve dans gibi sanat dallarından yararlanılarak engelli bireylerin rehabilite edilmesini
amaçlar.

Yaratıcı sanatlar terapisi engelli bireylere birçok farklı beceriyi kazandırabilir. Bunlardan ilki ve en önemlilerinden biri motor becerilerdir. Özellikle dans terapisinde müzikle birlikte eğlenceli bir şekilde motor gelişime katkıda bulunulabilir. Ayrıca drama oyunlarıyla da kişiye farklı sosyal beceriler kazanabilir.

Sosyal becerilerin geliştirilmesi engellilerin repabilitasyonundan önemli bir noktadır. Çünkü engelli bireyler sosyal ya da akademik olarak hangi durumda olursa olsun kendilerini yalnız hissedebilirler. Bu durum kendini diğer insanlarla ilişkiye geçmeme ve eve kapanmaya itebilir. Bu durum bireyin özgüvenini de olumsuz etkileyebilir. Sanat terapileri ile bunun önüne geçilerek kişiye sosyal olmasını ve özgüven kazanmasını sağlayacak yetenekler kazandırabilir.

Yaratıcı sanat terapileri kişinin duygularının farkına varabilmesi, bunları ifade edebilme ve diğer insanlarla duygusal ve dokunsal olarak iletişime geçebilmesinde faydalı etkilere sahip olabilir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat