Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yapışık ikiz ne demektir?

18,256
kez izlendi
Puan: 4.58 / 5
Detaylı Açıklama

Yapışık ikiz ne demektir?

Yapışık ikiz durumu tek yumurta ikizlerinde görülür. Çift yumurta ikizlerinde böyle bir durum görünmez. Çift yumurta ikizlerini ayrı ayrı, rahim içinde aynı zamanı paylaşmış bireyler olarak görmek gerek. Tek yumurta ikizlerinde ise yumurtanın ayrılma derecesi ne kadar ileri bir dönemde olursa, döllenme oluştuktan sonra eğer çok ileri bir dönemde ayrışma olursa bu ayrışma tam olmayabiliyor. 

Ayrışma süresinin etkileri
Ayrışma genelde ilk günlerde olduğu için plasentaları ayrı, amniyon keseleri ayrı bireyler oluşuyor. Ayrışma daha ileriki günlerde olursa plasentaları aynı, keseleri ayrı bireyler oluyor. Daha da ileride oluşursa hem plasentaları hem keseleri aynı oluşuyor. Çok ender görülen daha ileride olmasında da vücutları birbirine çeşitli kısımlarından yapışık ikizler meydana geliyor.

Yapışık ikizliğin en sık görülen şekli göğüs kafesi seviyesinde veya karnın üstlerine doğru bir seviyede çok ufak bir bantla, ligamentle (eklemlerde kemiği kemiğe bağlayan sert doku) yapışık olmasıdır. En ileri görülen şekli de tam yapışık olmasıdır. Tam yapışık şekilde bebeklerde iki baş, iki kol ve iki bacağın bulunmasıdır. Yapışık ikizler organ sistemleri ayrı ayrı gelişmişse ve doğumdan sonra da onları idare edebilecekse o zaman yaşamla bağdaşır. Günümüzde yapışık ikizleri birbirinden ayrılmak için ameliyatlar yapılıyor. Bunlar zor ameliyattır, her yerde yapılamıyor ve ameliyat sonrası bile başarı olasılığı çok yüksek olmayabiliyor.

Yapışık ikiz tanısı rahim içinde çok rahat konabilen ve çok ender rastlanan bir durum olduğu için şu anda ikiz gebelik taşıyan anne adaylarının bununla ilgili endişelenmelerine hiç gerek yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat