Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yanakta uçuk neden olur?

3,480
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yanakta uçuk neden olur?

Yanakta meydana gelen uçuk tip 1 denen uçuk virüsünün bulaşması sonucu meydana gelir. Yanak bölgesindeki herhangi bir zedelenme, sıyrık, yara olduğu zaman, egzama, sedef, deride kuruluk gibi sorunlar varsa deri içine uçuk virüsü girerek o bölgedeki deri hücreleri içine yerleşir. 


Deri hücrelerini yok eder ve enfeksiyon meydana getirir. Bu esnada sinir hücrelerini de tutar ve sinir hücreleri boyunca giderek omurilik arka bölgesine yerleşir. Ömür boyu arka bölgesinde kalır. Buraya yerleşen uçuk virüsü zaman içinde bağışıklık sistemini zayıflatan bir durum ortaya çıkarsa bu virüs söz konusu bölgeye gelerek enfeksiyonun yarasını ortaya çıkarabilir. 

Önce bölgede kaşıntı, yanma, batma meydana gelir. Kızarıklık, yanma, yara ve su toplaması görülür. Hastada bağışıklık sisteminin düştüğü, kansızlık, vitamin eksikliği gibi sorunların görüldüğü durumlarda uygun tedavi şarttır. Bunlar yanak bölgesinde uçuğu olan hastaların uçuğun tekrarlamaması için alabilecekleri önlemlerdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat