Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yanakta uçuk için doktora gitmek gerekir mi?

1,299
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yanakta uçuk için doktora gitmek gerekir mi?

Yanakta meydana gelen uçuk tip 1 denen uçuk virüsünün bulaşması sonucu meydana gelir. Yanak bölgesindeki herhangi bir zedelenme, sıyrık, yara olduğu zaman, egzama, sedef, deride kuruluk gibi sorunlar varsa deri içine uçuk virüsü girerek o bölgedeki deri hücreleri içine yerleşir. 


Yanakta uçuk yaraları eğer hastayı çok rahatsız etmiyorsa, küçükse, ateş veya ağrı yapmıyorsa, lenf bezlerinde büyüklüğe neden olmadıysa, yaralar yarım cm çapında yaralarsa, hastaya zararları yoksa ve sosyal yaşantıdan uzaklaştırmıyorsa, ateş yapmıyorsa, senede bir iki kere çıkıyorsa cilt doktoruna gitmeye gerek yoktur. Sadece deriyi güçlendirici basit bir epitilizan yeterlidir. 

Yanaktaki uçuk yaraları şiddetliyse, birkaç cm'e yayılan bir çapı varsa, yara ağrı yapıyorsa, iz bırakacak gibiyse, hastada ateş yapıyorsa, hastayı işinden ediyorsa, sosyal yaşantısından engelliyorsa bu tür durumlarda uygun tedaviyi vermesi açısından cilt doktoruna başvurmakta fayda vardır. Cilt doktoru hastanın durumuna göre, yaşına ve bağışıklık sistemine göre uygun antiviral etkili ilaçlarla kombine bir tedavi uygulayabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat