Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yalnızlık bizi nasıl etkiler?

1,200
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yalnızlık bizi nasıl etkiler?

Yalnızlık ölçüsüne göre bizi olumlu da olumsuz da etkileyebilir. Kararında bir yalnızlık gereklidir. Aslında kendi ile bir başına kalmak kimi zaman ihtiyaçtır ve hatta bir kapasite, bir beceridir. İnsan ruhunun yalnızlığa da ihtiyacı vardır ve hatta yaratıcı yalnızlık diye bir kavram bulunur. İnsanın kendi potansiyeli, yetenekleri ile buluşabilmesi için buna zaman, mekan ve bütçe ayırabilmesi önemlidir.


Zaman zaman "ben kimim, nereden geliyorum, nereye gidiyorum, benim kendime göre ne gibi ölçütlerim, kıstaslarım var" sorularına yanıt vermek, bunları güncellemek, bütünleştirmek için yalnız kalmak insan ruhuna iyi gelir. Ama kendi kabuğuna gömülmek, insanlarla bağlantı kurmamak, ötekin merak etmemek, yalnız hissetmek, yalnız hissedildiği halde bunun için pek bir şey yapmamak insan ruhunu, insan hayatını giderek fakirleştirebilir.

Hayatta alınan tatmini düşürebilir, insana ket vurabilir, kımıldayamaz hale getirebilir, insanın ne istediğini bilmez ve arama hale düşürebilir. Bütün bunlar insan ruhunu yorar, zaman çalar, insanı kendinden uzaklaştırır. Kişinin gitgide uçlarda eğilimleri olmaya başlar. İnsan bir uçta kendini küçümsemeye, hor görmeye, aşağılamaya, suçlamaya ve hatta kendinde hak görmemeye başlayabilir. Ötekinden, hayattan bir şey talep etmeyebilir. Bir uçta kendini küçümseme, değerini bilmeme varken diğer uçta kendini üstün görme, hırs, rekabetçilik, kıskançlık, kendini başkaları ile mukayese etme olabilir.

Ve bu iki uç insanın aslında gerçek manada kımıldamasını engeller. Hayatına gerçek, kalıcı, istikrarlı bir yön veremez. Yalnızlığın uçlarda yaşanması nedeniyle kişinin savrulmasına neden olur.

Ne istediğini bilemez ve yalnızlık gitgide derinleşir. İnsan giderek daha yüzeysel ilişkiler kurmaya, kendisinden ve insanlardan uzaklaşmaya; kendisi ve öteki ile ilgili merakı giderek azalmaya başlar. Bu da insanı daha fazla yorar ve daha ileri bir yalnızlaşmaya götürür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat