Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yalancı gebelik psikoterapi ile nasıl tedavi edilir?

886
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yalancı gebelik psikoterapi ile nasıl tedavi edilir?

Günümüzde yalancı gebelik oranları çok düşmüştür. Çünkü artık gebeliğin teşhisi çok erken bir safhada, hatta âdet gecikmeden bile kanda gebelik hormonunun artmasıyla konulabilir. Bunun yanı sıra, ultrasonografik olarak çok erken bir safhada gebelik kesesi, bebeğin kalp atışlarının görülmesiyle gebelik oluştuğunun objektif bulguları ortaya koyulur. 

Bu artık topluma mal olmuş bir bilgi olduğundan böyle bir yanılsama olasılığı çok azalmıştır. Yine de, çok nadir olan durumlarda, hatta bu bazen çok erken gebelik safhalarında da olabilir, çok bebek sahibi olmayı arzu eden bir kadının âdeti gecikebilir, kendisini gebe sanabilir. Zaten adet öncesindeki semptomlar gebeliğe çok benzer olduğu için böyle bir yanılgıya düşülebilir. Biyokimyasal test ve ultrasonografi ile bu ortadan kalkar.

Eğer aylara, yıllara gelmiş bir yalancı gebelik söz konusuyla devreye bir psikoloğun girmesi gerekmektedir. Bunun ilaçlarla tedavisi mümkün değildir. Daha ziyade altta yatan sorun, korku veya arzuyu, çözülmemiş meseleleri ortaya koymak gerekir. bazen eşlik eden depresif bir durum veya psikotik bir durum varsa o zaman psikiyatristin önerisi ile ilaçlar kullanılabilir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat