Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Wilson hastalığı nedir?

15,706
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Wilson hastalığı nedir?

Wilson hastalığı genellikle akraba evliliklerine bağlı olarak ortaya çıkan bir genetik bozukluk nedeniyle ortaya çıkar, yani doğuştandır.

Normalde insan vücuduna besinler yoluyla alınan bakır karaciğerde ayrıştırılarak safra kesesine gönderilir. Çünkü vücutta bakır birikimi ciddi rahatsızlıklara neden olur. Wilson hastalığı olan kişilerde ise karaciğer bakırı safra kesesine gönderemez. Bu nedenle bakır karaciğerde birikir ve karaciğer fonksiyon bozukluklarına neden olur.

Bakırın karaciğerde birikimi çinko tuzları içeren ilaçlarla önlenebilir. Çinko tuzu içeren ilaçlar bakırın idrar yoluyla atılmasını sağlar. Böylece bakır karaciğerde birikmez. Kullanılan farklı bir grup ilaç da bakırın sindirim sisteminde emilimini engeller ve rahatsızlığın ilerlemesini önler.

Wilson hastalığı ilerleyen evrelerde hepatit, karaciğer yetmezliği ve siroza neden olabilir. Hastalık ayrıca bakırın beyin ve gözde birikmesine de neden olur. Bu durumda kişide hareket ve konuşma bozuklukları görülebilir. Dahası kişide şizofreni gibi ruhsal sorunlara da neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat