Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vücudumuzun salgıladığı hormonlar nelerdir?

6,024
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Vücudumuzun salgıladığı hormonlar nelerdir?

Vücudumuzda pek çok hormon salgılanır. Örneğin kadınların yumurtasından ostrejen ve progesteron isimli hormonlar salgılanır. Erkeklerin testisinden testosteron hormonu salgılanır. Vücutta salgılanan hormonlar metabolizmamızın tamamını etkiler. 

Pankreastan insülin ve glukagon hormonu salgılanır. Bu hormonlar şeker metabolizmasında etkili olan hormonlardır. İnsülin vücudumuza aldığımız şekeri kas dokusunda yıkmayı sağlar. İnsülinin kas dokusunda yıkımı sağlanamazsa şeker vücutta yağ olarak depo edilir.  İnsülin hormonunun az salgılanması diyabet hastalığına yol açar. 

Böbreüstü bezlerinden kortizol ismi verilen hormon salgılanır. Kortizol hormonu sabah saatlerinde yükselen ve strese karşı koymayı sağlayan bir hormondur. Gün içinde salgılanması azalır. Vücut uykuya geçtiğinde kortizol hormonunun salgılanması en düşük seviyeye iner. Böbreküstü bezlerinden aldesteron hormonu da salgılanır. 

Boyun bölgesinden tiroit bezi ve paratiroit bezi vardır. Paratiroit hormonu kalsiyum metabolizması ile ilgili bir hormondur. Paratiroit bezi kemiklerden kalsiyum çeker. Bu hormon vücudumuzda kalsiyum seviyesi düştüğünde salgılanır. D vitamini eksikliğinde de vücut paratiroit hormonu salgılar. 

Kafatasında bulunan hipofiz bezinden çocuklarda büyüme hormonu, erişkinlerde ise kas ve iskelet sistemini etkileyen hormonlar salgılanır. 

Prolaktin hormonu kadınlarda süt vermeye yarayan bir hormondur. 

Salgılanan bütün hormonlar birbirini kontrol edebilir. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat