Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vücuda nasıl dikiş atılır?

38,830
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Vücuda nasıl dikiş atılır?
Bir ameliyattan sonra cerrahi olan açılan yara kenarları dokular birbirleriyle karşılıklı gelecek şekilde birleştirilir. Bunu en basit olarak vücudun eritebildiği malzemelerle yapabiliriz. Kalıcı yani erimeyen malzemeler de kullanılabilir. 

Otomatik dikiş aletleri denen aletlerle de dikiş yapılabilir. Bunlar zımbalardır. Bu aletler 1 ya da 2 hafta sonra zımbaları açan aletlerle çıkarılabilir. Bugün en çok kullanılan yöntem cilt altından dikme yöntemdir. İntrakutan kapama yöntemi bunun adıdır. Halk arasında yapıştırma yöntemi de denir. 

Vücutta geç eriyebilen bir dikiş malzemesi ile cilt altını yaklaştırdığımız bir kapatma yöntemidir. Burada dikiş alma söz konusu değildir. Temiz ve kirli yaralar söz konusudur. Temiz yaraları kapatırken estetik amacı daha ön planda tutup bunları intrakutan dediğimiz dikiş malzemeleriyle kapatabiliriz. 

Enfekte olmuş yaralarda ise ilerde dikiş açılmasın diye bu kapama yöntemi kullanılmaz. Bazı karın ameliyatlarında normal dikiş hattına attığımız dikişlerin dışında 3 - 4 cm uzaktan destek dikişleri de eklenebilir.

Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat