Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Veremin belirtileri nelerdir?

115,844
kez izlendi
Puan: 4.43 / 5
Detaylı Açıklama

Veremin belirtileri nelerdir?

Verem hastalığının en sık görülen belirtileri, gece terlemesi, kilo kaybı, 3 haftadan uzun  süren öksürük, balgamda kan görülmesi, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve göğüs ağrısı olabilir. Bu belirtilerin bir veya birkaç tanesi beraber olabilir ve belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Klinik belirtilerin olması durumunda hastaya tanı koymak için bazı testler yapılır. Verem teşhisi için öncelikle hastanın hikayesi dinlenir. Kişinin tüberkülozlu bir hastayla temas hikayesi olması, bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaç kullanması, tüberküloz semptomlarına sahip olması, HIV(+) olması, tüberkülozun yaygın olduğu bir ülkeye seyahat etmiş olması tüberkülozu düşünmemize yol açar.

Tüberküloz belirtileri

Türkiye gelişmekte olan ve tüberkülozun yaygın olduğu bir ülke olduğu için Türkiye?de yaşayan kişiler de doğal olarak risk altındadır.

Verem hastalığı teşhis yöntemleri

Tüberküloz teşhisinde hastanın hikayesi dinlendikten sonra akciğer filmi çekilir. Daha sonra hastaya tüberküloz deri testi (PPD) denilen test yapılır. Bu testte hastanın ön koluna az miktarda tübekülin denilen sıvı verilir. 2-3 gün sonra bu sıvıya karşı vücudun oluşturduğu yanıtı ölçmek için hasta tekrar sağlık birimine çağırılır. Bu yanıt deride oluşan reaksiyonun çapı ölçülerek değerlendirilir. Fakat bu yöntemin, bir çok yanlış pozitif ve negatif sonuç vermesi ve BCG denilen tüberküloz aşısında etkilenmesi  nedeniyle, eski değeri yoktur. Bu test yerine artık gelişmiş ülkelerde IGRA test denilen,daha duyarlı yöntemler kullanılmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat