Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Verem (tüberküloz) tanısı nasıl konur?

17,660
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Verem (tüberküloz) tanısı nasıl konur?

Verem tanısını koymak için izlenen klasik yol, ilk olarak hastanın hikayesini dinlemek, sonrasında akciğer filmi çekmek ve PPD denilen deri testini yapmaktır. Bu testte deri altına şırıngayla tüberkülin denilen bir madde iğne ile yapılır. Hasta 2-3 gün sonra, deride bu sıvıya karşı oluşan yanıtı ölçmek için çağrılır. Bu yanıta göre, hastanın daha önce verem mikrobuyla karşılaşıp karşılaşmadığına karar verilir.

Son zamanlarda verem hastalığı tanısında kullanılan PDB deri testinin yalancı negatiflik ve yalancı pozitifliklerinin olduğu gösterilmiştir. Kişi, testi yaptırmak ve okutmak için sağlık birimine iki defa gelmek zorundadır. Ayrıca,bu test BCG denilen verem aşısı yaptıranlarda yanlış sonuç verebilmektedir. Ve Türkiye'de bu aşı herkese yapılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı deri testi son zamanlarda gözden düşmeye başlamıştır.

Tüberküloz teşhis yöntemleri

Gelişmiş ülkelerde verem teşhisi için yapılan deri testinin yerini kandan yapılan IGRA denilen testler almıştır. Kandan verem mikrobunun kişide olup olmadığını araştıran en önemli test T-Spot TB isimli testtir. Bu testte tek bir tüpe 4-6 ml kan alınarak kişinin verem mikrobuyla karşılaşıp karşılaşmadığı gösterilir. Güvenirliliği yüksek ve çok maliyetli olmayan bir testtir. Bu yüzden son dönemlerde verem tanısında yurtdışı tanı rehberlerine girmiştir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat