Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Verem nasıl bir hastalıktır?

48,810
kez izlendi
Puan: 4.97 / 5
Detaylı Açıklama

Verem nasıl bir hastalıktır?

Tüberküloz, yani halk arasında verem olarak bilinen hastalık, Mycobacterium Tuberculosis isimli bakterinin sebep olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Dünyada bilinen en eski hastalıklardan birisidir. Yaşayan her 3 kişiden birisi tüberküloz ile karşılaşmış durumdadır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde oldukça yaygındır.

Verem mikrobu ile karşılaşıldığında çoğu insan bunu farketmez. Bakteri vücutta kendisini hissettirmeden saklanır. Kişinin bağışıklık sistemi zayıfladığında ise tekrardan ortaya çıkar ve kişiyi hasta eder. 

Verem hastalığının bulaşma nedenleri

Verem hastalığı solunum yoluyla bulaşır. Aktif akciğer tüberkülozu olan hastadan öksürük, hapşırma, konuşma, tükürme, aynı ortamda bulunup aynı havayı solumayla bile bulaşabilir. Bu bakteri solunum yoluyla alındıktan sonra ilk olarak akciğerlere gider. Daha sonra kan yoluyla diğer organlara yayılabilir.

Verem hastalığı bağışıklık sisitemi daha zayıf olan kişilerde daha kolay oluşabilir. Örneğin diyabet yani şeker hastalığı olanlarda, çocuklarda, HIV enfeksiyonu olanlarda, bağışıklık sistemini baskılayan tedavi alanlarda, sigara içenlerde, sık alkol kullananlarda görülme olasılığı daha fazladır.

Tüberküloz tedavisinde standart olarak 6 aylık bir tedavi verilir. Fakat hastanın tedaviye uymaması durumunda dirençli tüberküloz meydana gelir ki bunun tedavisi oldukça güçtür.

Tüberküloz teşhisinde bir çok yöntem vardır. Bunlardan biri balgamın yayılarak ve boyanarak mikroskop altında incelenmesidir. Balgam kültürü de bir diğer yöntemdir. Moleküler yöntemlerle de araştırılabilir.

Veremin teşhisinde en basit yöntem ise deri altına yapılan bir iğne ile tüberküloz varlığının araştırılmasıdır. Fakat bu testin yerini artık IGRA testleri denilen kanda Interferen Gama isimli bir maddenin seviyesini ölçerek tüberküloz varlığını araştıran testler almaya başlamıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat