Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vektörün katı ne anlama gelir?

243
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Vektörün katı ne anlama gelir?

Bu dersimizde geometride vektörlerde kat kavramını verip şekil üzerinde anlatacağız. A vektörünün ardından iki katı alındığında aynı vektör boyutunun iki kat büyütülmüş halini çiziyoruz. A vektörü bu kadarsa, 2A vektörü aynısının iki katı uzun halidir. İstersen A vektörünün yarısı da alınabilir. A vektörünün yarı boyutunda bir vektör çizeriz. Buna A/2 (a bölü 2) vektörü diyoruz. 


Geometride vektörler eksi bir sayı ile de çarpılabilir. Vektörler eksi bir sayı ile çarpıldığında okun ucu yön değiştirir. Örnek olarak A vektörü sağa bakıyorsa, -A (eksi a) vektörü sola bakar hale gelir. Bu da -A vektörüdür.

-A vektörünü 3 ile çarptığımızda 3 kat büyüyen bir vektör olur. Bir sayı ile çarpmak demek vektörün boyutunun büyümesi demektir. 2'ye, 3'e, 5'e bölmemiz, vektörün sayısal değeri neyse ona bölmemiz demektir. Eksi (-) ile çarpmak demek ise yönünü değiştirmek demektir. Vektörü (-) ile büyütüp küçülttüğümüz zaman yönü kesinlikle değişmek zorundadır. Büyütme ve küçültmeyi çarptığımız sayı oranında yapabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat