Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Varikosel nedir?

235,200
kez izlendi
Puan: 4.81 / 5
Detaylı Açıklama

Varikosel nedir?

Varikosel konusunda yanlış bilinenler ve bilimsel gerçekler:

1. Varikosel en sık karşılaşılan ve başarılı tedavi ile en iyi netice elde edilen erkek kısırlığı nedenidir.

Varikosel teşhisi ultrason ile değil, el ile yapılan muayenesi sonucu konulmalıdır.

Doppler ultrasonografi ile birçok kişide hatalı olarak varikosel saptanarak gereksiz ameliyatlar yapılmaktadır.

El muayenesinde saptanamayan varikosel kesinlikle ameliyat edilmemelidir; fayda sağlamaz.

2. Varikosel saptanan kişiye öncelikle tüp bebek, ICSI, aşılama gibi yardımcı üreme yöntemleri önerilmemelidir.

Varikosel sperm hücresinin kromozomal yapısını bozarak (DNA fragmantasyonu) yumurtayı dölleme gücünü azaltmakta; dölleme gerçekleşse dahi düşük ihtimali artmaktadır.

Ayrıca tüp bebek sadece son çare olarak uygulanmalı, bebekte doğumsal anomali ve hastalık risklerini %30'a dek yükselttiği, anne bakımından da riskleri olduğu unutulmamalıdır.

3. Varikosel cerrahisinin teknik açıdan en başarılı ve komplikasyon ihtimali en düşük yöntemi mikrocerrahidir. Mikrocerrahi varikosel operasyonunda teknik başarı %99'un üzerine çıkabilmekte, ciddi komplikasyon oranı %0'a, önemsiz komplikasyon oranı %3-5'e kadar inebilmektedir.

Diğer operasyon tekniklerinde ise hidrosel riski %40'a, atardamar hasarı %5'e kadar çıkmaktadır.

4. Varikosel nüks etmez, yapılan cerrahi girişim yetersiz kalmış olabilir ve bu durumda mikrocerrahi düzeltme ameliyatı uygulanabilir.

Mikrocerrahi harici ameliyat yöntemlerinde uygulanan teknik dolayısı ile yetersiz cerrahi oranı %40'a kadar yükselebilmektedir.

5. Mikrocerrahi varikosel operasyonu basit bir cerrahi girişim değildir; mikrocerrahi teknik hakkında eğitim görmüş, deneyimli ellerde başarılıdır. Her yöntem gibi yetersiz ve hatalı uygulamaları çok önemli komplikasyonlara, organ kaybına dahi yol açabilir.

Başarısız varikosel operasyonu sonrasında komplikasyonlardan dolayı sorun yaşayan, spermiyogram neticeleri daha da bozulan birçok hasta bulunmaktadır.

6. Bilinçsiz ve yetersiz uygulanan mikrocerrahi teknik ile varikosel ortadan kalkmayabilir, atardamar ve lenfatik kanal hasarları sonucu hidrosel ve organ kaybı gibi ciddi komplikasyonlar görülebilir. Uygulanan teknikten daha çok tekniğin uygulandığı kalite ve başarı önem taşımaktadır!

7. Varikosel ağrı nedeni de olabilir. Ağrının geçeceği garanti edilemezse de mikrocerrahi yöntem ve ağrıya yönelik operasyon tekniklerinin uygulanması ile birçok vakada ağrı ortadan kalkmaktadır.

8. Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu, 1992 yılında yurtdışından döndükten sonra ülkemizde 2500'den fazla vakada uyguladığı mikrocerrahi varikosel ameliyatını birçok asistanına öğreterek Türkiye'nin değişik bölgelerinde uygulanmasına katkıda bulundu.

Özellikle üniversite kliniklerinin androloji ile ilgili öğretim üyeleri arasında mikrocerrahi varikosel operasyonu son yıllarda tercih edilen yöntem haline gelmiş olup dünyanın en seçkin klinikleri de varikosel ameliyatlarında mikrocerrahi tekniği benimsenmiştir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat