Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismusun psikolojik tedavisinde hangi tedavi türleri uygulanabilir?

3,271
kez izlendi
Puan: 2.42 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinismusun psikolojik tedavisinde hangi tedavi türleri uygulanabilir?

Vajinismus tedavisine yaklaşım aslında çok çeşitlidir çünkü her kadın vajinismus problemini çok farklı yaşamaktadır. Vajinismus rahatsızlığı hayatın farklı dönemlerinde ve farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Bazen, o sürecin ne kadar geçtiğine bağlı olarak, psikiyatrik veya psikolojik problemler vajinismusa eşlik edebilir. 

Böyle bir durum ortaya çıktığında, önce psikolojik veya psikiyatrik problemlerin tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu faktörü ortadan kaldırdıktan sonra vajinismus ile ilgili tedavi yaklaşımında bulunmak doğru olacaktır. Bunun için çeşitli yöntemler var ama en çok uygulanan, işlevsel olduğunu düşündüğümüz bilişsel yöntemlerdir. Yani kişinin tamamen bilişsel yapısına, düşünce tarzına, cinsellikle, kendi cinselliğine yaklaşımıyla ilgili bakış açısıyla, tutumuyla, yanlış bilgilerin üzerinde çalışarak, düşünceler yoluyla bir tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. 

Bunlara eşlik eden bir de ödev yöntemimiz vardır. Buna davranışsal yöntem diyoruz. Burada da aynı öğretmen - öğrenci ilişkisi gibi cinsellik öğretiliyor. İyi cinsellik yaşamak, sağlıklı cinsellik ile ilgili doğru bilgiler veriliyor. Sonrasında da belirli aralıklarla ödevler verilip, kontrolleri yapılıyor. Böylece her iki tedavi de birlikte, paralel bir şekilde yürütülebiliyor. Alternatif tedaviler de uygulanabilir ancak ilk aşamada uygulanması gereken bilişsel ve davranışsal yöntemlerdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat