Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismusun psikolojik nedenleri nelerdir?

2,683
kez izlendi
Puan: 4.86 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinismusun psikolojik nedenleri nelerdir?

Vajinismusun psikolojik bir çok nedeni olabilir. En önemli nedenlerin başında, cinsellikle ilgili bilgisizlik gelmektedir. Maalesef erken yaşta edinilmesi gereken cinsellikle ilgili bilgileri çok fazla edinemiyoruz. Bu durum bize cinsellikle ilgili bilgisizliği getiriyor. Sonrasında sosyal çevreden, arkadaş ortamlarından edinilen bilgiler de yanlış düşüncelerin oluşmasına neden oluyor. Böylece cinsel mitler oluşuyor. Cinsellikle ilgili oluşan bu kalıplar, bizim cinselliği rahat yaşamamıza engel oluyor. Çünkü bilmediğiniz veya yanlış bilgilere sahip olduğunuz bir konu hakkında daha kaygılı, endişeli oluyorsunuz. 

Olayla ilgili bir farkındalığınız da olmadığı için daha çok bana ne oluyor, acaba bu herkesin başına geliyor mu, sadece benim mi başıma geliyor gibi düşüncelerle korkularınızı perçinlemeye başlıyorsunuz. Yapısal bir bozukluk olabileceği düşüncesine kapılabiliyorsunuz. 

Vajinismus rahatsızlıklarına rastladığımız bazı hastalarda cinsel bilgisizliklerin mevcut olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Konuyla ilgili görüşüldüğünde cinsel travmaların da bu problemin yaşanmasında etkili olduğunu görüyoruz. Ancak, her vajinismus yaşayan kadında mutlaka cinsel travma vardır demek doğru olmaz. 

Vajinismuslu bir kadının kişilik özellikleri bile, rahatsızlığın yaşanmasında etkin rol oynayabilmektedir. Daha çocuksu olan ve kadınlığını keşfedememiş kişilerde de vajinismus problemi yaşanabilmektedir. Veya çok baskıcı, kapalı bir aile ortamında yaşayan kadınlarımız da vajinismus sorunu yaşayabilmektedir. Eğitim, travmalar, deneyimsizlik, bilgisizlik gibi pek çok faktör vajinismusa yol açabilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat