Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismusta doktor muayenesi nasıldır?

2,781
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinismusta doktor muayenesi nasıldır?

Vajinismus cinsel ilişkide kasılma ve buna bağlı olarak cinsel ilişkiye girememe sorunu olarak bilinmektedir. Ülkemizde oldukça yaygındır ve yaklaşık her 10 kadından birinde cinsel ilişkiye girememe ya da cinsel ilişkide ağrı sorunu vardır. 

Vajinismus tedavisinde doktor muayenesi

Vajinismusun öncelikle basit bir jinekolojik muayenesi ile hem kesin tanısının konulması hem de nedenlerinin saptanması önemlidir. Çoğu hasta jinekolojik muayeneden de korkmaktadır. Vajinismus hastalarında genital alanlarla ilgili her türlü müdahale oldukça sıkıntılı ve ıstırap verici olabilir. O bölgeye bakmak, dokunmak bile hastaların çoğu için çok memnuniyet verici değildir. Jinekolojik muayene olmada da ciddi anlamda sıkıntılar vardır. 

Vajinismus için jinekolojik değerlendirme sırasında özellikle cinsel terapiler konusunda uzman bir jinekolog hekim olmalıdır. Jinekolog hekim 10 - 15 sn süren gözlemsel bir incelemede bulunur. Jinekolojik masa üzerinde yapılan bu inceleme sırasında herhangi bir alet kullanılmaz. Son derece ağrısız, kolay ve hastalar için kolay tölere edilebilecek bir muayenedir. Hastaların çoğu gereksiz yere jinekolojik değerlendirme sırasında sıkıntı yaşamaktadırlar ancak değerlendirme sonrasında kendilerine güvenleri de  artmaktadır. 

Kızlık zarı, vajina, genital bölge ile ilgili daha sonradan kazınmış ya da doğuştan gelen bir anomalinin olup olmadığı jinekolojik muayene sonrasında bakılmaktadır. 

Jineokojik muayenede vajina, kızlık zarı ya da dış genital bölge ile ilgili herhangi bir problem varsa tedavi de ona göre şekillendirilecektir. Bu nedenle vajinismusta jinekolojik muayene son derece önem taşımaktadır.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat