Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismusa neden olan kızlık zarı problemleri nelerdir?

2,582
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinismusa neden olan kızlık zarı problemleri nelerdir?

Vajinismus sorunu genelde psikolojik kaygılardan kaynaklanmaktadır. Cinsel ilişkiye girememe korkusu ya da cinsel ilişki sırasında panik atak benzeri bir durumla kendisini göstermektedir. İlişkide korku, kasılma, heyecan ve vücutsal ifadeler oldukça yaygındır. Kalçayı sağa sola oynatma ya da geriye çekme, eşi elle ya da bacakla itme gibi sorunlar sık olarak rastlanmaktadır. 

Vajinismus sorunu nedenleri

Her ne kadar ağırlıkla psikoljik kaynaklı olsa da vajinismus bir takım fiziksel problemlere bağlı da gelişebilir. Burada kızlık zarı ile ilgili problemler ilk sırada yer almaktadır.

Vajinismusun yapısal nedenleri
- Kızlık zarının yüksek kenarlı olması
- Kızlık zarıın yarım Ay şeklinde olması
- Kızlık zarının ara bölmeli olması
- Kızlık zarının sert olması

Vajina ile ilgili bir takım yapısal engeller de cinsel ilişkiye girememe sorununa yol açabilir. Kızlık zarı ile ilgili yapısal bir engel varsa bu sorunun cerrahi tedavisinin yapılması gerekir. 

Vajinismusun tedavi süreci

Cerrahi ile tedavi sağlandıktan sonra mutlaka cinsel terapi de şarttır. Çünkü zamanla bir takım fiziksel problemler psikolojik problemlere de dönüşebilmektedir. Kişide öğrenilmiş çaresizlik dediğimiz bir problem ortaya çıkabilir ve kişi cinsel ilişkiye girememeyi artık kanıksamış hale gelmiş olabilir. 

Kızlık zarında herhangi bir problem varsa kızlık zarının çıkarılması ya da kesilmesi gibi cerrahi müdahalelerin de tedaviye eklenmesi gerekir. 

Kızlık zarı ya da vajina ile ilgili yapısal problemler varsa, bunlar cerrahi tedaviler sonrası uygulanan cinsel terapiler ile vajinismus yüzde yüz çözüme ulaşabilir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat