Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

4,020
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus, cinsel ilişkide kasılmalara bağlı olarak, cinsel ilişkinin gerçekleşememesi veya oldukça zor ve ağrılı bir şekilde gerçekleşmesi şeklinde kendini gösteren bir cinsel sorundur. Kadınlarda cinsel problemler içinde en fazla hekime başvurma sebeplerinden biri olan vajinismus, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir problemdir. 

Profesyonel destek alınmadıkça daha çözümsüz hale gelebilecek bir problem olan vajinismus zamanla kanıksanmakta ve çiftlere binen manevi külfet her geçen gün artmaktadır. 

Vajinismus tedavisi için dünyada en fazla kullanılan yöntemler bilişsel ve davranışsal cinsel terapi yaklaşımlarıdır. Bilişsel cinsel terapiler cinsellik, ilk gece ve genital alanlarla ilgili doğru bilgilendirmeleri içerir. Davranışsal cinsel terapiler ise uygulamalı olarak yapılan bir takım egzersizler ile hem kişinin kendi genital organını tanıması, hem de pelvik taban kaslarını kontrol etmesini öğretmeye yöneliktir.

Günümüzde en fazla bilişsel davranışsal cinsel terapi yöntemleri kullanılmaktadır ancak kızlık zarı ve vajina ile ilgili özellikle doğuştan gelen bir takım engeller varsa, bunların da cerahi olarak mutlaka düzeltilmesi şarttır. 

Özellikle kızlık zarının yüksek kenarlı, sert, ara bölmeli ya da elastiki yapıda olması durumunda mutlaka cerrahi işlem yapılmalıdır. Fakat cerrahi işlem yapılasa da bunun daha sonra cinsel terapilerle desteklenmesi de şarttır.

Vajinismus tedavisi tamamen kişinin durumuna, derecesine, genital organlarının yapısına göre şekillendirilmelidir. Doğru, bilimsel ve etik tedavi yöntemleri ışığında vajinismus günümüzde tedavisi yüzde yüz mümkün olan bir cinsel sorundur. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat