Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismus psikolojik bir hastalık mıdır?

3,643
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinismus psikolojik bir hastalık mıdır?

Vajinismus tamamen psikolojik bir rahatsızlıktır. Nadiren de olsa bazı fiziksel sebepleri de olabilir. Bu nedenle fiziksel ve psikolojik özellikleriyle öne çıkar ancak tedavisi psikolojik temellidir.

Tedavisinde, cinsel işlev bozuklukları üzerine eğitim almış, uzman psikolog ve psikiyatrlar tedavisini gerçekleştirir. Vajinismus rahatsızlığının belirtileri ve semptomları tamamen fizikseldir. Ancak rahatsızlığa korkuyla birlikte bazı psikolojik etkenler eşlik ettiği için, tedavide de psikolojik sağaltım gerekmektedir.

Vajinismus, vajinada yer alan 1/3'lük kasların, cinsel ilişki sırasında istem dışı kasılmasıdır. Kişi fiziksel belirtiyi bu şekilde hisseder. Hem vajina bölgesinde, hem bel, kalça ve bacak kısmında meydana gelir. Bu durum, vajinismusun fiziksel görüntüsüdür. Buna eşlik eden bir de psikolojik yönü vardır. Korku, endişe, kaygı halleri, zaman zaman da öfke patlamaları ve ağlamalar da vajinismus vakalarında görülebilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat