Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismus nedir?

6,709
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinismus nedir?

Vajinismus, kadınların cinsel ilişki sırasında kendilerini istemsiz olarak kasması ve ilişkiye engel olması durumudur. Özellikle 1/3 alt vajinal kaslarda istemsiz kasılma ve bunun sonucunda penisin vajina içine girmesi adeta imkansızdır. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) vajinismus tanımına göre vajinismus; cinsel ilişki sırasında eşinin penisi, ilişki haricinde de fitil, tampon, parmak gibi yabancı bir objenin vajina içerisinde girememesi ile karakterizedir. 

Cinsel ilişkiye girememe sorunu

Vajinismus sorunu yaşayan hastalarda genital alan ile ilgili her türlü müdahale sıkıntılıdır. Genital bölüme bakmak, görmek, dokunmak, hissetmek oldukça sıkıntı vermektedir. Aslında ön sevişmede herhangi bir sorun yoktur. Ön sevişme genellikle rahat ve haz doludur. Olay birleşme yani penetrasyon anında ortaya çıkmaktadır. 

Vajinismus bir kaygı bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlıktır. Yüzde 90 oranında psikolojik kaygılardan kaynaklanmaktadır. Yüzde 10 oranında ise yapısal bir takım problemler de vajinismusa eşlik edebilmektedir. 

Vajinismus sorununu öncelikle basit bir jinekolojik değerlendirme sonucunda, hem kesin teşhisin konulması hem de derecesinin saptanması sonucunda tedaviye başlanması uygun olacaktır.

Vajinismus tedavisi içinde bulunan uygulanan bilişsel ve davranışsa terapi teknikleri ile günümüzde yüzde yüz başarıya ulaşılabilmektedir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat