Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismus ne tür belirtileri verir?

3,600
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinismus ne tür belirtileri verir?

Vajinismus cinsel ilişki sırasında, kadının 1/3 alt vajinal kaslarının istemsiz kasılması ve bunun nedenle ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Vajinismus sorunu yaşayan hastaların çoğu halen bakiredir, yani hiçbir şekilde ilişkiye girememişlerdir.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların bir kısmı ise ilişkiye girebilmektedir ancak ilişkileri son derece ağrılı, acılı olmaktadır. Bu acıların sebebi ise tamamen kasılmalara bağlıdır. 

Cinsel ilişkiye girememe sorunu tedavisi

Vajinismus sorununda öncelikle basit bir jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir. Vajinismus tanısı cinsel terapiler konusunda deneyimli bir jinekolog hekim tarafından konmalıdır. Jinekolog hekim yaptığı basit jinekolojik değerlendirmede hem vajinismusun kesin olarak tanısını koymakta, hem de derecesini saptamaktadır. 

Vajinismus belirtileri

Vajinismusun 5 ayrı düzeyi vardır. Bunlardan en hafifi 1. düzey, en ağırı ise 5. düzey olarak tanımlanır. Vajinismus hastaları genital bölge ile barışık değildir. O bölgeye bakmak, dokumak, görmek ıstırap verici olmaktadır. Ayrıca jinekolojik muayenelerde de oldukça sıkıntı yaşamaktadırlar. Jinekolojik muayene olamama, smear testi için parça aldıramama, jinekoljik ultrasona girememe, vajina içine parmak, fitil ya da tampon sokamama, yerleştirememe de vajinismus belirtileri arasında yer almaktadır. 

Vajinismus hastalarının çoğu bakire olmasına rağmen bir kısmı bir ya da birkaç ilişki sonrasında bekaretini kaybetmiş olmalarına rağmen eşleriyle halen ilişkiye girememektedirler.

Vajinismus, belirtileri ya da derecesi ne olursa olsun, günümüzde uygulanan modern cinsel terapi teknikleri ile yüzde yüz çözümü olan bir problemdir. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat