Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Vajinismus ne demektir?

3,412
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Vajinismus ne demektir?

Vajinismus kadının elinde olmadan kendi iradesinin dışında istemeden "o an geldiğinde acıyacak kanayacak, acı duyacağım" düşüncesinden dolayı korkarak ilişkiye girememe, eşini itme, bacaklarını kapatma durumudur. 

Bu korku fobi aşamasındadır ve vajinanın panik atağı şeklinde ifade edilebilir.

Vajinismus hastalarında genelde ön sevişmede sorun olmaz. Hatta ilişki yaşanmadan ön sevişme ve sürtünme ile kadın boşalabilir ve rahatlayabilir. Çünkü vajinal sulanmada sorun olmaz. Ancak ilişki deneme aşamasında vajinanın 1/3 dış kısmındaki aşk kasları dediğimiz pelvik taban kasları panik ve korku ile kasılır, ilişkiyi engeller ve kadın bacaklarını kapatarak eşini iter. Hastanın eşi "sanki bir duvar var da, o duvarı aşamıyorum" der. Her denemede bu duvar daha da kalınlaşır, ilişki imkansız hale gelir.

Vajinismus bir hastalık değil, bir cinsel uyum sorunudur. Bu sorunun yüzde 97'si psikolojik, %3'ü ise yapısal, yani anatomi kaynaklıdır. Vajinismuslu hastalar aynı zamanda vajinal muayene de olamazlar, tampon veya vajinal fitil kullanamazlar. 

Vajinismusun anatomik sebepleri; kızlık zarında septum olması, kızlık zarının kalın olması ve vajinada bölme ya da yapışıklıkların bulunması olarak sayılabilir. 

Vajinismusun yüzde 97'lik oranda en büyük nedenini oluşturan psikolojik sebepler ise vajinismusun hazırlayıcı, ortaya çıkartıcı ve sürdürücü nedenleri olarak sıralanabilir.

Kadınlığın aşağılandığı, cinselliğin konuşulmasının ayıp, yasak ve günah olduğu tutucu bir ailede büyümek vajinismusun zeminini oluşturabilir.

Örnek verecek olursak,

Kadının küçüklükten bu yana çevreden duyduğu abartılı ilk gece hikayeleri, çok acı çekeceği, kanamasının çok olacağı, poposunun üzerine bile oturamayacağı gibi bilgiler vajinismusun başlangıç evresini oluşturur.

- Kızlık zarına yüklenen büyük anlam temizlik sadelik saflık anlamları,
- Katı ahlak kuralları,
- Cinsel bilgi eksikliği, çevreden duyulan yanlış bilgiler,
- Cinsel mitler vajinismusun psikolojik etkilerinden sayılabilir.

Sonuç olarak bilinçaltımızda oluşan yanlış inanışlar kadına yanlış mesajlar vermekte, bu da vajinismusun olmasına neden olmaktadır.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat