Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uzun süre regl olmak bir sorun olduğunu mu gösterir?

2,133
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Uzun süre regl olmak bir sorun olduğunu mu gösterir?

Regl görmek, yani âdet kanaması görmek belli başlı sınırlar içerisinde gerçekleşir. Âdet döngüsünün ortalaması 28 günde bir 5 gündür. Bir âdet döngüsünün başından, diğer âdet döngüsünün başına kadar ortalama 28 gün olması gerekir. Ortalam miktarı ise günde ortalama 2 ped olacak şekildedir. Buna ortalama bir âdet kanaması deriz. 


Halbuki çoğu kişide regl dönemi bu şekilde gerçekleşmez. Buna göre âdet için bir alt ve bir üst sınır belirlemek gerekir. Sağlıklı bir âdet döngüsü, düzenli olması şartı ile alt sınır 21, üst sınır ise 35 gün olacak gerçekleşmelidir. Regl olma süresi ise en fazla 7 gün ve günde 2 ped değiştirecek şekilde olmalıdır. Bu, normal bir kanama miktarıdır. Regl süresinde alt sınır ise en az 3 gün ve günde 1 ped değiştirmedir.

Eğer âdet kanaması miktarı bu sınırların üzerine çıkmışsa, o zaman aşırı âdet kanamasından bahsediyoruz demektir. Bu sürekli böyleyse, yani regl düzeni bu şekildeyse, çoğu zaman altında bir şey çıkmıyor. Bununla birlikte yapılan ultrasonografilerde ve incelemelerde bunun altında bir neden saptandığı zaman da artık bu durum patolojik âdet kanaması artışı olarak adlandırılıyor ve buna yönelik bazı tedavi süreçleri başlatılıyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat