Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam
Semih Saygıner Milli Bilardocu
Milli Bilardocu

Semih Saygıner

2 Program
1206506 İzlenme
19 Cevap
2 UZMANTV Ödülü
Cevapları 1 milyondan fazla izlendi.
Semih Saygıner; Milli Bilardocu, Bilardo Şampiyonu, Dünya Bilardo Kupası Sahibi.

Altı kardeşin beşincisi olarak 1964 yılında Adapazarı'nda doğdu. 14 yaşındayken annesini ve babasını üzücü bir trafik kazasında kaybetti.

Başarılı bir okul hayatı olmasına rağmen ailesinin vefatı nedeniyle okuluna ara verdi. Bir süre sonra tekrar sınava girip Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü'nü kazandı. Ancak ailesini kaybetmenin verdiği üzüntü nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayan Saygıner, okul hayatına nokta koymak zorunda kaldı. Bu dönemde bir arkadaşının tavsiyesi sonucunda bilardo ile tanıştı.

17 yaşında katıldığı İstanbul Bilardo Şampiyonası'nda şampiyon oldu. Ünü Türkiye'ye yayılan Saygıner'e açılış ve turnuva davetleri gelmeye başladı. Birçok başarı elde etmesine rağmen hayatını bilardodan kazanamadığı için bu sporu hobi olarak devam ettirmeye karar verdi.

Ağabeyinin müteahhitlik firmasında çalışmaya başladı. Fakat bilardodan kopamayacağını anlayınca 1986'da askerlik dönüşü, tekrar İstanbul'a geldi. Bir bilardo salonunda çalışmaya başladı. Burada hem hayatını kazandı hem de antrenman yapma fırsatı buldu.

1988 yılında Türkiye'de yapılan bir gösteri turnuvasında dünya şampiyonlarına karşı gösterdiği performansla kendine güveni artınca kariyerini uluslararası platforma taşımaya karar verdi.

İlk önemli başarısını Almanya'da yapılan Dünya Kupası'nda, o yılın Dünya Şampiyonu olan Ceulemans'ı 3-0 yenerek elde etti. Bunun sonucunda Dünya Klasmanı'nda altıncılığa yükseldi.

1993'te Berlin'de dünya üçüncülüğünü elde etti. 3 bant denilen klasik Avrupa bilardosunun en iyilerinden olan Saygıner, 1994 Dünya Bilardo Kupası'nda birinci olup dünya klasmanında üçüncülüğe yükseldi. Aynı yıl bilardonun en önemli ligi olarak bilinen Hollanda Takımlar Ligi'ne transfer oldu ve 1994'ten bu yana sayısız başarılara imza attı.

1995 yılında Bayanlar Türkiye şampiyonu ve Türkiye Bilardo Federasyonu Kurucu Üyesi Aygen Berk ile evlendi. 1996-1997 yılları arasında Bilardo Federasyon Başkanlığı yaptı.

Semih Saygıner'in 2 dünya rekoru, bilardo literatürüne geçen 40 vuruşu bulunmaktadır. Dünya bilardo camiasında "Mr. Magic" ve "Turkish Prince" lakaplarıyla anılmaktadır. Bilardoyu, turnuvaların yanı sıra artistik şov yönüyle de her yaştan insana sevdirmiştir.
Hepsini Göster
Bu sayfayı paylaşın
Bu sayfayı arkadaşlarınızla, sosyal medyayı kullanarak paylaşın.
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin