Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam
Tolga Han Dans Eğitmeni
Dans Eğitmeni

Tolga Han

9 Program
1597185 İzlenme
61 Cevap
3 UZMANTV Ödülü
Cevapları 1 milyondan fazla izlendi.
50 sorudan fazla cevapladı.
Tolga Han; Dans Eğitmeni.

1970'te jimnastik ekibinin kaptanı olduğu Ceyhan Lisesi'nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için İstanbul'a geldi.

Üniversitede psikoloji bölümünde okudu. Bu arada Beyoğlu'ndaki bir dans stüdyosunda dans hocalığı yaptı.

1971 yılında kendi dans atölyesini açmıştı. 1973 yılında 6 ay süresince İsveç'in Stockholm şehrinde dans eğitimi amacıyla bulundu.

İsveç dönüşünde Füsun Önal'ın önerisi ve ekonomik zorluklardan dolayı 3 kişilik bir dans grubu ile gösteri turlarına başladı.

1975 yılında Paris'teki bir Türk arkadaşının önerisi ile Paris'te bir dans okulu açmaya karar verdi. 1 yıl süre ile orada kaldı.

1976 yılında ünlü şarkıcı Seyyal Taner için bir dans grubu kurdu ve şovlar hazırladı.

Hey dergisinin düzenlediği Türkiye Disko Dans Yarışması'na katıldı ve "Türkiye Dans Şampiyonu" unvanını aldı. Bu yarışmadaki birinciliği sayesinde Londra'da 48 ülkenin katılacağı "Dünya Disko Dans Yarışması"na katılmaya hak kazandı.

Hey dergisinin yarışması ile elde ettiği başarı halk tarafından "ilk milli dansçı" unvanının verilmesini sağladı.

İlk televizyon programı Halit Kıvanç'n programı oldu. Programa davet edildiğinde Türkiye'nin en genç dans öğretmenlerinden biri olarak tango yaptı. Programa katılan bir diğer önemli dans öğretmeni ise Panosyan Efendi idi.

1978 yılında Londra'ya gittiğinde İngiltere'deki birçok dans otoritesi ile tanışma imkanı buldu. Orada tanıştığı kişilerle İtalya'nın Floransa kentinde toplanma kararı alındı.

Floransa'daki etkinliğe katılanlar arasında İtalya'dan Moreno Polidor, Almanya'dan Horst Tood, Fransa'dan Jean Flatto, İsviçre'den Gene Ackerrman gibi isimler vardı.

Etkinlik sonunda IDO adı verilen Uluslararası Dans Organizasyonu (International Dance Organisation) kuruldu.

IDO'nun sonraki yıllarda yapılan etkinliklerinden ikisi Türkiye'de gerçekleşti.

1979 yılında "Merhaba Müzik" isimli müzikalde Türkiye'de ilk kez bir müzikalde "Tolga Han ve Dansçıları" adıyla 7 erkek ve 3 kadın dansçı ile birlikte dans gösterileri yaptı. Türkçe'ye "dansçı" kavramını getirerek dansçılığın da bir meslek olabileceğini ortaya koydu.

Müzikalde Nükhet Duru, Huysuz Virjin, Perran Kutman, Halit Kıvanç gibi büyük ustalar vardı.

1980 yılındaki TRT yılbaşı programına ekip arkadaşları ile birlikte katıldı ve dans şovu yaptı. O yıl program yapımcısı Uğur Dündar'dı.

1980 yılında İzzet Altınmeşe ve Cemile Kutgün ile Türkiye'nin 50 vilayetini dolaştıkları bir Anadolu turnesine çıktı.

1982 yılında "Dünya Dans Şov Yarışması"na katıldı. 27 ülkenin katıldığı yarışmada bireysel dalda "dünya üçüncülüğü" aldı. Ekibi ile birlikte ise beşinciliği kazandı.

Yarışmanın 1983 yılındaki Avrupa ayağında Tolga Han ve Dans Grubu "Avrupa Şampiyonu" oldu. 1984 yılındaki yarışmada Türkiye'deki en büyük çıkışı sergilediler ve kendi imkanları ile katıldıkları bu organizasyondan "Dünya ikincisi" olarak ayrıldılar.

Aynı yıllarda Sezen Aksu ile birlikte sahne şovları sergilemeye devam etti.

Türkiye'de ilk defa, 1982 yılında İzmir Fuarı'nda Belediye Başkanı Cahit Günay'ın destekleriyle "Dünya Akrobatik Rock Yarışması"nı düzenledi.

Sadece bir kere düzenlenmiş olsa da dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın destekleriyle "Dünya Dans Yarışması" projesi gerçek oldu.

14 ülkeden 120 dansçı ve 7 dans federasyonunun katıldığı ve 1985 yılında düzenlenen Dünya Dans Yarışması, TRT'de yayınlandı.

Aynı yıl TRT'deki "Do-re-mi" programında dans gösterileri yaptı.

Samsun, İzmir, Konya, Bursa, Mersin fuarlarında dans gösterileri sunmaya devam etti.

Dansla iç içe olduğu seneler boyunca ekibine katılıp dans eğitimi alan birçok öğrencisi oldu. Tolga Han ve Dans Grubu'nun yoğun temposu içinde hem dansın üst düzey eğitimini alıp hem de büyük tecrübe kazandılar.

Türkiye'nin ilk resmi dans okulunun kurucusu olan ve sporla sanatı birleştiren Tolga Han, Tolga Han Dans Okulu'nda genç yetenekleri yetiştirmeye devam ediyor.
Hepsini Göster
Bu sayfayı paylaşın
Bu sayfayı arkadaşlarınızla, sosyal medyayı kullanarak paylaşın.
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin