Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam
Prof. Dr. Benal Büyükgebiz Çocuk Gastroenteroloji - Beslenme Uzmanı
Çocuk Gastroenteroloji - Beslenme Uzmanı

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

2 Program
27388 İzlenme
12 Cevap
0 UZMANTV Ödülü
Benal Büyükgebiz; Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı, Profesör Doktor.

1955 yılında Denizli'de doğdu. İlkokul ve ortaokulu Ankara'da okudu. 1972'de Ankara Fen Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Hacettepe Tıp Fakültesi'nde 1978'de "tıp doktoru", 1982 yılında "çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı" oldu.

Uzmanlık eğitimini, 1981-1982 yıllarında Birleşmiş Milletler Üniversitesi'nden (UNU) kazandığı bursla Massachusetts Institute of Technology (MIT) Department of Food and Nutrition ve Harvard University School of Public Health'te sürdürdü. MIT-Harvard Uluslararası Açlık ve Beslenme Politikaları Programı'nı tamamladı.

1983-1985 yıllarında mecburi hizmetini tamamladı. 1985 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi'nde akademik çalışma hayatına başladı. 1988 yılında "doçent" oldu.

1990 yılında "nütrisyon ve metabolizma bilim uzmanlığı" unvanını aldı. Aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Pediatrik Gastroenteroloji - Beslenme Bilim Dalı ve Metabolik Hastalıklar Ünitesi ile Metabolizma Laboratuvarı'nı kurdu.

Sağlık Bakanlığı'nın "Yeni Doğan Fenilketonüri Tarama Programı" İzmir sorumlusu oldu. Ayrıca; Sağlık Bakanlığı'nın çocuk sağlığı ile ilgili danışma komisyonlarının da üyesi olan Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, 1994 yılında profesörlüğe atandı.

1994 yılında Fenilketonürili Çocukları Koruma ve Tarama Derneği'nin İzmir Şubesi'ni kurdu. 1998 yılında pediatrik gastroenteroloji yan dal uzmanlığını aldı.

Yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda bilimsel çalışması ve ödülü olan Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, Fen Lisesi ve Tıp Fakültesi eğitim sürecinde "TÜBİTAK Bilim Adamı Yetiştirme Grubu" bursiyerliğini sürdürdü.

1996-2001 yılları arasında TRT 2'de "Işıldak" isimli haftalık sağlık programını hazırladı ve sundu. 2004 yılında Dr. Behçet Uz "En Başarılı Çocuk Hekimi Onur Ödülü"nü aldı.

"Özgürlüğe Tutsak" isimli bir şiir kitabı, "Deneme? Hikâye? Roman? Gibi?" isimli bir deneme-hikâye kitabı olan Prof. Büyükgebiz'in ayrıca beslenme yetersizliği ve büyüme geriliğinin erken tanımlanması amacıyla hazırladığı bir bilgisayar programı yazılımı bulunuyor (Nütrisyonel Değerlendirme ve Yaklaşım Programı 2002).

"101 Soruda Bebek Beslenmesi", "Emzirme Rehberi" ve "Anneciğim Biliyor musun?" isimli üç kitabı olan Prof. Dr. Büyükgebiz iştahsızlık ve büyüme üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırarak Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nın kuruculuğunu yaptı.

Prof. Büyükgebiz çalışmalarını kurucusu olduğu 0-18 Klinik Büyüme ve İştah Bozuklukları Merkezi'nde sürdürüyor.
Hepsini Göster
Bu sayfayı paylaşın
Bu sayfayı arkadaşlarınızla, sosyal medyayı kullanarak paylaşın.

Uzmanın cevapları

UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin