Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üzerinde yapı bulunmayan parseller kentsel dönüşüme nasıl girer?

5,401
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Üzerinde yapı bulunmayan parseller kentsel dönüşüme nasıl girer?

Üzerinde yapı bulunmayan parseller pratik anlamda iki şekilde kentsel dönüşüme girebilir. Bunlardan birincisi riskli alan kapsamında, ikincisi ise riskli yapı kapsamındadır.

Şayet riskli alan kapsamında bir parseli kentsel dönüşüme sokacaksak, bir kere en az 15.000 m2'lik bir alana ihtiyaç vardır.

Ayrıca uygulama yapılacak alanın zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal riski olduğuna dair teknik rapor, harita, uydu görüntüleri, jeolojik etüd çalışmaları gibi belgelerle donatılmış bir dosyayı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'nın da görüşü alınarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı?na müracat gerekecektir.

Hazırlanan bu dosya Bakanlık tarafından, Bakanlar Kurulu?na sunulacak ve Bakanlar Kurulu'ndan da olumlu olarak geçmesi sonrasında resmi gazetede yayınlanarak alanımız riskli ilan edilecektir ve boş olan bir arsa bu şekilde kentsel dönüşüme dahil edilmiş olacaktır.

Riskli yapı kapsamında ise, 6306 Sayılı yasanın Uygulama Yönetmeliği'nin 15/9 maddesi gereği 2/3 çoğunluğun kararıyla parselin yan parsel veya parsellerle tevhidine karar verilebilir. Yani riskli bir arsa ile riskli olmayan bir parsel birleştirilebilir.

Yani boş arsa sahiplerinin oybirliği ile riskli arsa hissedarlarının da 2/3 yeter sayısı ile tevhidine karar verilir ve böylece üzerinde yapılaşma olmayan boş bir arsa kentsel dönüşüm avantajlarından bu şekilde yararlandırılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat