Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uyuyan Güzel masalının öyküsü nedir?

1,224
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Uyuyan Güzel masalının öyküsü nedir?

Kral ve kraliçe, kızlarının doğumunu kutlamak için perilerin de davetli olduğu büyük bir parti vermişler. Yemekler, pastalar yenilmiş, içecekler içilmiş, dans edilip, eğlenilmiş. Sıra bebeğin hediyelerinin verilmesine gelmiş. Periler, minik prensese; güzellik, akıl, sağlık ve pek çok hediye vermiş. Herkes mutluluk içindeyken birden bire kutlamaya davet edilmeyen kötü kalpli on üçüncü peri ortaya çıkıvermiş. Kötü kalpliliğini bir kez daha göstererek, prensesin on beş yaşına gelince parmağına batacak bir çıkrık iğnesiyle ölmesini dilemiş. (Sevgili çocuklar iğ de denilen çıkrık, eski zamanlarda kullanılan yünleri iplik haline getirmeye yarayan bir alettir ve ucunda sivri bir iğnesi bulunmaktadır) Tüm davetliler üzüntü içindeyken, henüz hediyesini vermemiş olan peri, bebeğin yanına yaklaşmış. Kötü kalpli perinin büyüsü çok güçlü olduğundan onu tamamen ortadan kaldıramasa bile yüz yıllık bir uykuya çevirmeyi başarmış.

Kral, kızı için her türlü önlemi alarak ülkedeki bütün çıkrıkları yok ettirmiş. Bu arada prenses de büyümüş ve on beş yaşında akıllı, güzel bir genç kız olmuş. Prenses sarayda gezerken daha önce hiç görmediği bir kapı dikkatini çekmiş. Oraya girince hiç bilmediği bir aletle, yünlerle uğraşan yaşlı bir kadın görmüş. Hemen yanına gidip ne yaptığını sormuş. İplik yaptığını öğrenince, çok şaşırmış, denemek istemiş. Yıllardır odasından çıkmadan yün eğiren kadının büyüden haberi olmadığı için çıkrığı uzatmasıyla prensesin parmağına iğnesi batmış ve oracıkta uykuya dalmış.

Ölümü uykuya çeviren peri bir kez daha ortaya çıkmış, prensesi yatağına taşımış ve prensesin yalnız kalmaması için tüm sarayı da yüz yıllık uykuya yatırmış. Bu arada sarayı kötü insanlardan korumak için etrafını dikenli çalılarla ve kalın sarmaşıklarla sarmış. Prensesi ve saray halkını uykudan uyandırabilecek tek şeyse, bir prensin öpücüğüymüş.
 
Birçok ülkenin prensi saraya ulaşmayı denemiş ama ormanda kaybolmuş, çalıları, sarmaşıkları aşamamış ve başarılı olamamış. En sonunda yakışıklı ve güçlü bir prens uzak ülkesinden gelmiş, yüz yıldır bir efsane gibi anlatılan işin sırrını çözmek için haftalarca karanlık ormanda ilerlemiş, sık ve geçit vermez çalıları, sarmaşıkları günlerce kılıcıyla kestikten sonra saraya ulaşmış.

Sarayda horuldayan insanların arasından geçerek Uyuyan Güzel'i bulmuş ve prensesin güzelliği karşısında kendini tutamayarak alnına bir öpücük kondurmuş. Öpücükle birlikte büyü bozulmuş, prenses gözlerini açmış, tüm saray derin uykusundan uyanmış. Prens ile Prenses yani Uyuyan Güzel evlenmiş ve ömür boyu mutluluk içinde yaşamışlar.

Grimm Kardeşler'in yazdığı bu masalda insanların zorluklardan yılmadığı takdirde mutlaka karşılığını alacakları anlatılmaktadır. Prensesin 100 yıllık uykusunda güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemesi gibi, yaklaşık 320 yıldır bu masal da güzelliğini kaybetmeden çocukların baş tacı olmaya devam etmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat