Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Uyumsuz çocuk için uzmandan yardım almak gerekir mi?

515
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Uyumsuz çocuk için uzmandan yardım almak gerekir mi?

Her uyumsuz çocuk için uzmandan yardım almak gerekmez. Uzmandan yardım almanın şartı üzerinden 1 - 2 ayın geçmesi ve durumun devam ediyor olmasıdır.

Diyelim ki aile çocuğu bir grubun içine sokmak istiyorsa ve çocuk gruba hiçbir şekilde dahil olamıyor, adım atamıyorsa; üzerinden 1 - 2 ay geçti, cesaretlendirme çalışmaları yapıldı, teşvik edildi, öğretmen devreye girdi, çocuk yine de örneğin, okuldaki arkadaşlarının arasına giremiyorsa, bu durumda uzman devreye girmelidir. 

Yardım alma şartı evde aile veya öğretmenle yapılan tüm çalışmalardan sonuç alınamamasıdır. Anne - baba ve öğretmen gerekli çalışmaları yaptı ama çocuk halen gruba giremiyor, çocuk arkadaş yoksunluğundan, dışlanmışlıktan bahsetmeye başlıyorsa, o zaman yardım alma zamanı gelmiştir. Demek ki ilk önce evde çözüm üretmek gerekir. Gruba giremiyorsa cesaretlendirmek, teşvik etmek, özgüveninin yükselmesi için kendi işlerini kendisinin yapabilmesi için ona fırsat tanımak olumlu sonuçlar verecektir.

Uyumu bozan çocuğun kendisi ise ona biraz daha sınır eğitimi vermek, daha kararlı davranışlar sergilemek lazımdır. Evde dürtüselliğini giderebilecek "bekleme, sabretme, haz öteleme" çalışmaları yapılabilir. Bunların yapılmasına rağmen, üzerinden 1 - 2 ay geçmesine rağmen çocuk halen uyumsuzsa, etrafta şikayete neden oluyorsa, anne baba bundan rahatsızsa, o zaman bir uzmana danışmak ve uyumsuzluğa neden olan sorunun ortadan kaldırılması gerekir.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat