Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Utangaç testis nedir?

170,557
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

Utangaç testis nedir?

Utangaç testis, retraktil denilen rahatsızlığın halk arasında bilinen adıdır. Retraktil, testisin yukarıya çekilip aşağı inmesi durumudur.
İnsanlar testisin sabit bir organ olduğunu düşünebilir ancak testisin yukarı doğru kalkması normal bir durumdur. Erkek testisi hareketli bir organdır. İndiği en alt nokta yumurtalık olmalıdır fakat bazı durumlarda testis yukarıya çekilebilir. Testisin yukarıya çekilmesi doğal bir korunma mekanizması ve ergenliğe kadar devam eden doğal bir reflekstir. Bazı kişilerde daha gelişmiş bir reflekstir ve küçük uyarılarda bile yukarıya çekilebilir.
Utangaç testis çocuklarda korunma amacıyla vardır. Özellikle çocuklarda aktiftir çünkü çocuk testisi koruması gerektiğini düşünemeyebilir. Çocuğu soğuk suya tutarsanız, aniden korkutursanız ya da aşırı adrenalin salgılanmasına neden olan bir durumla karşılaştırırsanız testisin yukarı çıktığını görürsünüz.
Aileler bazen inmemiş testis durumu ile retraktili birbirine karıştırabilir. Bir çocuğun yumurtası ebeveyni ya da doktor tarafından elle tutulup yumurtalığa kadar çekilip bırakıldığında yumurtalığa kadar uzuyorsa ve orada yaklaşık 30 saniye kadar sabit kalıyorsa bu durum inmemiş testis vakası değildir ve ameliyat edilmesine gerek yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat