Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üstüne görme nedir?

295,596
kez izlendi
Puan: 4.84 / 5
Detaylı Açıklama

Üstüne görme nedir?

Üstüne görme, hamile olmaya rağmen âdet kanaması görmek demektir. Hamilelik nedeniyle âdet gecikmesi olur ancak ardından tekrar âdet kanaması gerçekleşir veya hamilelik söz konusu olmasına rağmen kadın normal zamanında âdet görür. Üstüne görme durumunun olasılığı yaklaşık %0,5, yani 200 kişide 1'dir. 


Kişi gebelik başlamasına rağmen, rahim içi tabakasında bazı hormonal düzensizliklere bağlı olarak, normalde görülenden daha az bir kanamayla, beraberinde çoğu zaman hiçbir belirti olmayan bir
lekelenme görecektir.

Ancak bazı kişilerde normal âdet düzeninde ve normal miktarda kanamayla birlikte her zamanki âdet belirtileri de görülebilir. Üstüne görme yaşayan biri kesinlikle doktoruyla iletişime geçmelidir.

Hamilelikteki her kanama bir üstüne görme şeklinde algılanabilir. Rahim içine yerleşme kanaması, onun dışında plasenta oluştuktan sonra progesteron seviyesinin kanda dalgalanmasına bağlı oluşan kanama veya bir düşük tehditi gibi şeyler anne adayı tarafından eğer test yapılmamışsa, bir âdet kanaması gibi algılanır. Ultrasonda bakıldığı zaman gebelik varsa buna "üstüne görme" denir. 

Bazen rahim çok programlı bir davranış göstererek 28 günde 1 kanamaya devam edebilir. Bu tür durumlarda da anne adayı üstüne gördüğü için hamileliğin farkına varmaz, tuzağa düşer. Çünkü 28. günün sonunda hamile olduğunu gösterecek herhangi bir âdet gecikmesi görmeden kanamasını görmüştür. 

Şunu bilmek gerekir: Üstüne görme illa ki normal âdet kanamasından farklı seyredecektir. Renginde, miktarında farklılık olabilir veya normal şartlarda âdet beraberinde hissedilen göğüslerde dolgunluk, karındaki kramp biraz daha az olabilir. 

Anne adaylarına önerimiz, tuzağa düşmemek için, yani hamile olunduğunu anlamadan rahim kanamaya devam ederse bunu engellemek için âdet belirtilerine karşı daha duyarlı olmak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat