Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üst solunum yolu hastalıklarının kronikleşmemesi için neler yapmak gerekir?

1,243
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Üst solunum yolu hastalıklarının kronikleşmemesi için neler yapmak gerekir?

Üst solunum yolu enfeksiyonları risk altındaki kişilerde daha sık tekrar eder. Bu risk kişiye özel ya da çalışma ortamına özel olabilir. Sağlık çalışanları, kalabalık ortamda çalışanlar risk altındadır. Buna özel bir önlem de grip aşısı yöntemidir. 


Grip aşısı tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları olan kişilerde kullanılabilir. Astım, ciddi alerji hastalıkları olan kişilere bu aşı tavsiye edilir. Grip aşısının etkinliğini değerlendirmek çok zordur. Grip aşısı sadece gribe karşı koruyucudur. Grip benzeri virüslere karşı koruyucu değildir. 

Kalabalık ortamda çalışan insanlar hasta insanlarla birlikte olmak zorunda olabilir. Bu durumda el-yüz temizliği kadar, burnun da sık sık tuzlu su ile yıkanması da önemlidir. Hasta olmasak da öyle bir ortamda çalışıyorsak kendimiz tuzlu su hazırlayarak burnumuzu yıkayabiliriz. 

Bir su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuz atarak suyu genzimize çekip sümkürebiliriz. Zencefil, ekinezya, ıhlamur ya da adaçayı gibi bitkisel çaylardan en az 3 su bardağı da olsa içmemiz gerekir. Uyku düzenine dikkat etmek, meyve sebze tüketmek de önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat