Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Unutkanlık veya kararsızlık depresyon belirtisi olabilir?

10,049
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Unutkanlık veya kararsızlık depresyon belirtisi olabilir?

Kararsızlık ve tereddüt herkeste görülebilen bir şeydir. Örneğin kadınların alışveriş yaparken, ayakkabı seçerken bütün rafları indirtmesi de bir kararsızlıktır ama bu beraberinde bazı duygu durum bozukluklarını da getirirse depresyon olarak tanımlanabilir.


Depresyon belirtileri
- Çökmüş duygu durum
- İsteksizlik
- Konsantre olamama
- Hesap yapmada güçlük çekme
- Yapılan işten haz duyamama

Hatta klasik bir tabir vardır, genç depresyonlu hastalarda, şiddetli depresyonlarda düşünceler çok yavaşlar, block dediğimiz, hiçbir şey konuşamama tablosuna kadar gidebilir. Bazı durumlarda da mimiklerde depresyon belirtisini görürüz. 

Melankolili tip majör depresyonda alında omega melankolika dediğimiz yunan alfabesinden omega harfi çizgisi, yanaklarda çökme, omuzlarda düşkünlük, unutlanlık, kararsızlık ve bazı depresyonlu hastalarda da şiddetli öfke gösterileri ile karşılaşırız. Depresyondaki kararsızlık ve bilişsel, yani kognitif işlevlerde yavaşlama bazen çok şiddetli olabilir. 

Örneğin ev kadınıdır, sürekli yemekleri yakar, unutur. Bakkala gider, hesap yapmakta zorlanır. Erkektir, işe gitmek istemez, sabahları kalkamaz, bu nedenle işyerinden ihtar alır. 

Özellikle atipik depresyonda aşırı uyku ve karbonhidratlara, hamur işlerine ve şekerli gıdalara düşkünlük olduğu için kilo alma buna eşlik edebilir. Kilo alma da bizim metabolik sendrom dediğimiz şeker hastalığı, gece uykusunda sıkıntılar, kiloda artma gibi pek çok şey ile içiçe girebilir. 

Depresyondaki hastaların yarısından fazlası hekime ben depresyondayım diyerek başvurmaz. Daha çok bilişsel fonksiyonlarda bozulma, unutkanlık gibi şikayetlerle, çeşitli bedensel şikayetlerle, ağrılarla, özellikle baş ağrısı ile gelirler. Bu aralar migren veya gerilim tipi baş ağrıları olabilir. Kronik baş ağrısı şikayeti ile gelenlerin yüzde 90'ınıdan fazlasında altında yatan neden depresyondur. 

Depresyonu atlamamak gerekir. Çünkü toplumun en büyük sağlık sorunlarından birisidir. Dünya Sağlık Örgütü'nün ve Amerikan Psikiyatri Birliği'nin toparladığı gibi 2015 yılına kadar da dünyanın en büyük sağlık sorunlarının başında yer alacaktır.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat