Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ultrasonla gebelik nasıl tespit edilir?

217,639
kez izlendi
Puan: 4.41 / 5
Detaylı Açıklama

Ultrasonla gebelik nasıl tespit edilir?

Âdet gecikmesi olmadan önceki dönemde ultrasonla baktığımız zaman rahim iç tabakasında bir kalınlaşma görülür. Bu kalınlaşma gebeliğin ilk aşamalarıdır. Orada bebeğe elverişli bir alan oluşturulmaya başlanmıştır.


Âdet gecikmesi 1-2 günü bulduktan sonra gebelik kesesi gözlemlenir. İçinde başka bir şey göremeyiz, sadece siyah bir boşluk vardır. Birkaç gün geçtikten sonra o gebelik kesesinin içinde yüzük şeklinde, yolk kesesi adını verdiğimiz bir yapı görülür. Yolk kesesi bebeğe ait ilk yapıdır. Bebekle bitişiktir ve fonksiyonu henüz bilinmemesine rağmen bebeğin beslenmesi ile sorumlu olduğu düşünülmektedir. 

Birkaç gün daha geçtiğinde bebek görülür. Yine birkaç gün daha geçtiğinde bebeğin kalp atışları duyulur. Bunlar hep aşama aşama olur. Her anne adayında farklı dönemlerde farklı bulgular ortaya çıkabilir. Ultrasonografi vajinal yoldan yapıldığında bu bulgular daha erken gözlemlenebilir. Karından bakıldığı zaman da daha geç dönemde gözlenebilir. O yüzden de ultrasonografide gebelik tayini yaparken hem gebeliğin kaç haftalık olduğu hem de ultrasonografinin cinsi önemlidir. Vajinal ultrasonografi mi, üstten bakılan ultrasonografi mi, bu da önemlidir. 

Ultrasonografide gebelik tanısı yaparken sırasıyla şunlara bakılır:
- Rahim içi tabakada kalınlaşma
- Gebelik kesesinin ortaya çıkması
- Gebelik kesesinin içerisinde yolk kesesinin ortaya çıkması
- Bebeğin ortaya çıkması
- Bebeğin kalp atışlarının görülmesi ve duyulması

Bazı şanslı anne adayları ilk ultrasonografiye girdiklerinde direkt olarak kalp sesleriyle karşılaşırken, bazı anne adayları da erken dönemde ultrasonografiye girdiklerin sadece rahim iç tabakasındaki kalınlaşma ile karşılaşırlar. 

Sadece kalınlaşmayı gören anne adayları biraz daha üzülerek beklemek zorunda kalırlar. Sonuç itibariyle bu durumlar gebeliğin kesin olduğu anlamına gelmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat