Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Turşu yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

203,648
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama

Turşu yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Turşu kurarken çok önemli bazı noktalar vardır. Her şeyden önemlisi temizlik ve hijyendir. Kapların mutlaka çok temiz olması, malzemelerin düzgün seçilmiş olması gerekir. 


Sert diri malzemelerden turşu yaptığınızda doğru randıman alırsınız. Aynı şekilde bu malzemelerin de çok iyi yıkanması şarttır. İyi yıkanmamış malzemeler bakteri barındırdıkları için turşunun bozulmasına yol açacaktır. 

Turşu tuzu seçerken salamura tuz tercih etmeniz gerekir. Salamura tuz aynı zamanda turşunun çabuk olgunlaşmasını, kolay erimeyi ve turşu kurulumunda bize birçok kolaylığı sağlamaktadır. 

Tuz ilavesinde oranlar oldukça önemlidir. Turşunun tuz oranını ayarlarken çok basit olan yumurta testini kullanabilirsiniz. Tuzlu suyu hazırladığınızda içerisine yumurtayı bıraktığınızda yumurtanın yüzdüğünü göreceksiniz. O zaman tuz miktarı yeterli demektir.

Yaptığınız turşu çok tuzlu olursa, turşu suyu su ile seyreltilebilir. Ancak bu durumda bozulmaması için buzdolabında saklanması gerekecektir. 

Turşu kurarken olgunlaşmaya yardımcı olması açısından içerisine nohut taneleri kullanabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız aromatik bazı otlar; örneğin nane turşunun hem tadını oldukça farklılaştıracak hem de lezzetli bir aroma katacaktır. 

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz taktirde oldukça lezzetli turşularınız olacaktır. Afiyet olsun.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat