Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkiye'nin en iyi şaraplık üzümleri hangi bölgelerde yetişiyor?

17,058
kez izlendi
Puan: 4.35 / 5
Detaylı Açıklama

Türkiye'nin en iyi şaraplık üzümleri hangi bölgelerde yetişiyor?

Şarap için en iyi üzümün yetişebilmesi için ürünün yüzey toprağının verimsiz olması gerekir. Yüzeyi verimli olan topraklarda dikilen bitkinin kökleri tembel bir şekilde yüzeye yayılır ve oradan beslenir.

Yüzey organik madde yönünden fakir olursa kökler beslenebilmek için derinlere iner. Derinlere inen kökler daha değişik katmanlardan ve değişik lezzet maddeleri elde eder.

Şaraplık üzümler çorak topraklarda, tarımın yapılamadığı arazilerde yetişir. En iyi şaraplık üzümler İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz'in bir kısmı ve Trakya'nın bir kısmında yetişir.

Şaraplık üzümün ılıman iklimde, ağır ağır, uzun zamanda olgunlaşması gerekir. Çok sıcak iklimlerde çok çabuk olgunlaşan üzümlerden iyi şaraplık üzüm elde edilemez.

Kısa zamanda yetişen üzümler yeteri kadar aromatik madde zenginliğine kavuşamıyor. Dünyanın her yerinde yetişebilmek için biraz mücadele veren üzümün şarabı daha iyi olur.

Çok verimli topraklarda verimli ovalara bağ dikilmez. Üzüm ne kadar zor yetişirse o kadar aroma biriktirir. Düşük verimde yetiştirilen üzümden daha iyi şarap çıkar.

Videoyu Göster

Yeme & İçme Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat