Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkiye'deki akrep türleri öldürücü zehire sahip mi?

9,063
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türkiye'deki akrep türleri öldürücü zehire sahip mi?

Ülkemizde birçok akrep türü bulunmaktadır. Akrepler zehirlidir. Bunu aklımızda tutmamız gerekir. Akrep soktuğu zaman hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna gitmek önemlidir. 


Akrep tarafından sokulan bölgede kızarıklık ve kaşınma meydana gelebilir. Ancak sokulan bölge dışında kızarıklık ve kaşıntı meydana geliyorsa bu akrebin toksik maddesinin bünyede alerjik bir reaksiyona neden olduğunu gösterir. Bu gibi durumlar hayati risk barındırdığından 112 aranarak acilen hastaneye gidilmesi önemlidir. 

Akrep sokmasında ilk yardım

Sokulan bölgeyi kalp seviyesinin aşağısında tutarak buz uygulamak çok önemli bir ilk yardım uygulamasıdır. Akrep sokmalarında hastane kişiye akrep serumu vereceği için çok kısa sürede hayati risk ortadan kalkacaktır. Bu yüzden tüm akrep sokmalarında hastaneye gidilmesi zorunludur. 

Akrep sokması durumunda kesme emme yapmak son derece tehlikelidir. Tuz, idrar, amonyak gibi uygulamalardan ilk yardımcılar uzak durmalıdır. Ve 112 aranarak hasta acilen sağlık kuruluşuna sevk edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat