Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkiye'de kadınlarda en çok ölüme neden olan rahatsızlıklar hangileridir?

394
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türkiye'de kadınlarda en çok ölüme neden olan rahatsızlıklar hangileridir?

Türkiye'de kadınlarda en çok ölüm sebebine baktığımızda birinci sırada kalp yetmezliği yer alıyor. İkinci sırada ise tıpkı erkeklerde olduğu gibi kanserler yer alıyor. Erkeklerde ağırlıkla akciğer kanseri ve kolon kanseri görülürken, kadınlarda ölüme neden olan kanserlerin başında meme kanseri ve akciğer kanseri gelmektedir. Kadınlarda meme kanserinin önlenenebilir bir hastalık olduğunu ve düzenli meme kanseri taramaları, kontrolleri ile önüne geçilebilir. Kadınlarda üçüncü sırada yer alan hastalık kalp krizi iken, dördüncü sıradaki ölüm nedeni ise halk arasında felç olarak bilinen, aynı zamanda inme olarak da adlandırılan stroke hastalığı. 

Kadınlarda beşinci olarak en çok ölüme neden olan hastalık kısaca  kısaca KOAH olarak adlandırılan kronik obstrüktif akciğer hastalığıdır. KOAH ise tıpkı akciğer kanserinde olduğu gibi, sigara kullanımı ile birebir ilişkili olan bir hastalıktır ve Türkiye'de hem kadınlarda, hem de erkeklerde en çok ölüme neden olan hastalık olarak beşinci sırada bulunmaktadır

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat