Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türkiye'de erkeklerde en çok ölüme neden olan rahatsızlıklar hangileridir?

555
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türkiye'de erkeklerde en çok ölüme neden olan rahatsızlıklar hangileridir?

Türkiye'de erkeklerde en çok ölüme neden olan hastalıkların başında kalp krizi yer alıyor. İkinci sırada ise kanserler geliyor. Toplumumuzda erkeklerde ölüme neden olan kanserin birinci sırasında akciğer kanseri, ikinci sırada ise kolon kanseri bulunuyor. Bu kanserler toplumlara göre değişiklik gösterir. Örneğin, kolon kanserinin özellikle Uzakdoğu'da daha çok ölüme neden olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda kanserlere bağlı ölümler cinsiyete göre de değişmektedir. Kadınlarda ölüme neden olan kanserler ağırlıkla meme kanseri ve akciğer kanseridir.

Türkiye'de erkeklerde en çok ölüme neden olan hastalıkların üçüncü sırasında kalp yetmezliği yer alıyor. Türkiye'de erkeklerde ölüme neden olan beşinci sorun ise trafik kazalarıdır. Daha önce saydığımız ölüm nedenleri önlemez olsa da trafik kazaları çok basit önlemlerle önlenebilir bir ölüm sebebidir ve gelişmiş ülkelerde çok az görülmektedir. İlerleyen zamanlarda bunun da düzeleceğini umut ediyoruz. Ölüme sebep olan beşinci hastalık ise kısaca KOAH olarak adlandırılan kronik obstrüktif akciğer hastalığıdır. KOAH ise tıpkı akciğer kanserinde olduğu gibi, sigara kullanımı ile birebir ilişkili olan bir hastalıktır ve Türkiye'de erkeklerde en çok ölüme neden olan hastalık olarak beşinci sırada bulunmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat