Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Türk resmi farklı kültürlerden nasıl etkilendi?

252
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Türk resmi farklı kültürlerden nasıl etkilendi?

Bir sanatçının en önemli özelliklerinden biri de özüne sadık olmasıdır. Bu Türk resminin çok önemli bir sorundur. Önceki kuşak batı hayranlığını ve aktarmacılığını getirmiştir. Kübizm, fütürizm gibi farklı akımlar gelmiştir. Devrim Erbil, batı aktarımını faydalı bulur fakat düşünce sisteminin adapte edilmeye çalışılmasını doğru bulmaz. Buna fütürizm ve kübizm gibi Türk sanatıyla bağdaşamayan akımları örnek gösterir.

Türkiye sadece Anadolu ve Osmanlı değil, Bizans, Roma, Hitit gibi onlarca medeniyetin yaşadığı kültürel zenginliklerle dolu bir toprak parçasıdır ve Türk sanatı için her şeyden önce önemli bir kaynak olmalıdır. Farklı kültürlerin zenginleştirdiği bu topraklar Türk resmi için de çok özel bir kaynaktır.

Devrim Erbil bu noktada Picasso'nun Nurullah Berk'e söylediği sözleri hatırlatır. Picasso Berk'e Osmanlı hat sanatını iyi inceleyip incelemediklerini sorar. Türk sanatçılar ise daha çok batıya odaklanmış, kendi kültürlerini Batı kadar ön plana koymamışlardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat