Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüpleri kapalı olan kadınlar çocuk sahibi olabilir mi?

55,248
kez izlendi
Puan: 4.73 / 5
Detaylı Açıklama

Tüpleri kapalı olan kadınlar çocuk sahibi olabilir mi?

Doğal ortamda yumurta ve spermin döllenmesi fallop tüplerin içerisinde oluşur. Tüplerin ikisi kapalı veya sağlıksız olduğu zaman doğal veya aşılama yoluyla gebelik oluşamaz. Bu durumlarda tüp bebek tedavisi uygulaması uygun olur. Tüplerin yumurtalığa yakın olan kısmından yapışık olduğu zaman ve içi sıvı ve deforma halinde bulunduğu zaman hidrosalpenks adı verilir. 

Hidrosalpenks nedenleri:
- Geçirilmiş pelvik cerrahiler
- Geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar
- Endometriozis

Hidrosalpenksin tanısı için rahim filmi ya da laparoskopi yapılması gerekir. Tüpleri kapalı olan kadınlarda tüp bebek tedavisinde gebelik şansı yarı yarıya düşer. Bunun sebebi, tüpün içindeki sıvılar rahim içine geri aktığı için mekanik veya kimyasal etkileşim yoluyla embriyonun endometrium içine yerleşmesini engeller veya yaşama şansını azaltır. Aynı zamanda oluşan gebeliğinde düşük riskini normal bir hastaya göre artırabilir.

Tüp bebek tedavisi aşamalarında hastada hidrosalpenks tespit edilirse öncelikle oparatif yoldan hidrosalpenks alınmalı veya tüpler bağlanmalıdır. Ardından 1- 2 ay sonra tüp bebek tedavisine kalındığı yerden devam edilebilir. Hidrosalpenksin kadında tüp bebek tedavisi aşamasındayken tespit edilirse embriyolar transfer edilmez ve dondurulur. Dondurulmuş embriyoların transferi hidrosalpenksi ameliyatından sonra gerçekleşirse gebelik şansını artırmış oluruz. Hidrosalpenks tüp bebek tedavisinde gebelik şansını yarı yarıya azaltır. Aynı zamanda oluşan gebeliklerde de düşük riskini artırır. Bu anlamda tespit edildiği zaman öncelikle oparatif tedavi uygulanmalı, daha sonra tüp bebek tedavisine geçirilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat