Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatında robotik cerrahinin rolü nedir?

17,824
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatında robotik cerrahinin rolü nedir?

Vertikal sleeve gastrektomi ya da bilinen ismi ile tüp mide ameliyatı ülkemizde en sık uygulanan obezite ameliyatıdır. Ameliyat kısıtlama üzerine dizayn edilmiştir. Ameliyata öncelikli olarak midenin sol yan kısmının mobilizasyonu, yani serbestleştirilmesi işlemi ile başlanır. Bu serbestleştirmede özellikle funduzun mobilizasyonu son derece önem arz eder. Daha sonra streplar adı verilen otomatik zımba makineleri ile midenin sol yan kısmı üst sıra dikişle dikilir, ardından kesilir. Daha sonra bu mide dışarı alınır, kişinin midesi tüp halini aldığı için ameliyat da bu isimle adlandırılmaktadır. 

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı hem laparoskopik hem de robotik yöntem kullanılarak gerçekleştirilebilir. Robotik yöntemin laparoskopik yönteme göre avantajlarına baktığımız zaman elimizdeki sonuçlar şunlardır: Hepimizin bildiği gibi, obezite hastalarının karın içi volümleri yüksek, karın içi organları da derindedir. Dolayısıyla buralarda 3 boyutlu kameraya sahip robotik teknoloji, beraberinde el aletlerinin daha fonksiyonel olması, tabii ki yapılan işlemin kalitesini artırmaktadır. Son olarak bu steplar hattının robotik cihazlarla dikilmesi ameliyat sonrası sızdırma adı verilen kaçak riskini azaltır. 

Vertikal sleeve gastrektomi (tüp mide ameliyatı) hem laparoskopik hem de robotik yöntemle yapılabilir ancak biraz önce bahsettiğimiz gerekçelerden dolayı robotik yöntem biraz daha avantaj sağlamaktadır bu hastalarda.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat