Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek uygulamasında PGS nedir?

4,829
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek uygulamasında PGS nedir?

PGS kelime anlamı ile preimplantation genetic screening, preimplantasyon genetik tarama anlamına gelir. Embriyo tüp bebek yöntemi ile rahim içine yerleştirilmeden önce onun sağlıklı olup olmadığının belirlenmesi ve sağlıklı embriyonun seçilerek tüp bebek metotları ile rahim içine yerleştirilmesi anlamına gelir. Biz bunu iki kapsamda uygulayabiliyoruz. Birincisi anne veya babada tanımlanmış bir genetik hastalık veya yapısal ya da sayısal bir kromozom bozukluğu var ise, ister gebe kalmakta sıkıntı olsun, ister olmasın; doğru embriyonun seçilerek yerleştirilmesi olarak uygulanabilir. İkinci kullanımı da bazı özel uygulama alanlarında, örneğin ileri yaş hamilelik, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı veya tekrarlayan düşük olduğu durumlarda yine sağlıklı embriyonun laboratuvar ortamında seçilerek belirlenmesi ve bunun rahim içine yerleştirilmesidir.

Biz PGS uygulamalarını, ülkemizde de çok yaygın olan akraba evliliklerinde çocukta genetik hastalıkların engellenmesinde, örneğin Akdeniz anemisi, orak hücre anemisi (sickle-cell anemia) gibi hastalıklarında doğru embriyonun seçilerek yerleştirilmesi kapsamında veya ileri hamilelik yaşı, mükrerrer tüp bebek başarısızlığı veya nedeni belli olmayan mükerrer düşük gibi olgularda yine doğru embriyonun seçilerek içeri yerleştirilmesinde PGS uygulamaları günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat