Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisindeki olumsuz sonuçlar ile nasıl başa çıkabiliriz?

1,206
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisindeki olumsuz sonuçlar ile nasıl başa çıkabiliriz?

Tüp bebek tedavisi sürecinde olumsuz sonuç ile başa çıkmada sonucu nasıl anlamlandırdığımız konusu önem kazanıyor. Bu sonucu dünyanın sonu ya da başarısızlık olarak yorumlayan kişiler duyguları ile başa çıkmada oldukça zorlanabiliyorlar. Bu noktada şunu hatırlatmakta fayda var: Tüp bebek transferi aşılması gereken bir sınav değildir, dolayısıyla bu transfer sonrasında gebeliğin oluşmaması da bir eksiklik ya da başarısızlık olarak düşünülmemelidir. 

Olumsuz etiketlemeler, kendimize karşı kimseye olmadığımız kadar acımasız davranmak, suçu kendimizde aramak gibi tepkiler oldukça doğal olsa da sadece kötü hissetmemize neden olarak iyileşmeyi geciktirirler. Bu noktada ihtiyacımız olan bakış açısı olumsuz sonucun bir "embriyo uyum sorunu" olduğudur. 

Ben bu sonucu hep şöyle yorumluyorum: Transfer işleminde rahim içine bir bebek adayı yerleştiriyoruz ve orada kendine uygun bir yer bulup uyum sağlamasını ve kendisini büyütmesini bekliyoruz. Aldığımız olumsuz sonuç ile aslında bebek adayı bize rahim içindeki sürecine dair bir mesaj veriyor, "ben burayı sevmedim, büyüyemedim, büyüsem bile sağlıklı bir bebeğe dönüşemeyecektim" diyor, yani bir nevi daha sağlıklı büyüyebilecek başka bir bebek adayını deneyebilmemiz için uyum sağlayamadığını en baştan göstererek yolumuzu açıyor. Gerçekten de sonucun olumsuz olması, anne adayı olumlu sonuç alsa bile gebeliğinin sağlıklı bir şekilde devam etmeyeceğinin göstergesi. Bu nedenle odak noktamız her zaman çabuk iyileşme ve yeni deneme için kendimizi güçlendirme olmalı. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat