Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisinde umutsuzluk duygusu ile nasıl başa çıkabiliriz?

503
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisinde umutsuzluk duygusu ile nasıl başa çıkabiliriz?

Anne adayları ile tüp bebek tedavisi sırasında en çok çalıştığımız konu yaşadıkları hayal kırıklıklarının üstesinden nasıl gelecekleri. Bunun en iyi yolu hayal kırıklığına uğramamak için gerekli önlemin baştan alınmasıdır, yani anne adaylarının beklenti düzeylerinin konuşulması, gerçekdışı beklentilerin üzerinde durulması ve psikoeğitim ile tüp bebek tedavisinin başarı şansını ve doktorlarının kendilerine verdiği şansın karşılaştırmasının yapılmasıdır. 

Özellikle ilk denemelerde bu yanılgıyı daha sık yaşayabiliyoruz. Tedavinin başlangıcı ile transfer aşamasına gelene kadarki süreçte her şey yolunda gittikçe, embriyoların güzel geliştiği bilgisi çiftler ile paylaşıldıkça umutlar da doğal olarak artıyor ancak umudun artması bize şansın da doğru orantılı olarak arttığını göstermiyor. 

Tüp bebek tedavisinin en iyi durumdaki bir çift için bile başarı şansı yarı yarıyadır ve bu her yeni deneme için geçerlidir. Yani, her şeyin yolunda gittiği bir laboratuar süreci kontrolümüz altındayken, transfer sonrası rahim içindeki süreç üzerinde hiçbir kontrolümüz yoktur. Bu nedenle "hiçbir sorun yok, her şey yolunda, demek ki kesin olacak!" düşüncesi yerine daha sağlıklı ve gerçekçi olan "her şey yolunda gitse bile şansım belli ve bu şans dahilinde deniyorum, olma ihtimali kadar olmama ihtimali de var" düşüncesini kabullenmek, ne kadar zor olduğunu çok iyi bilsek de, çiftleri hayal kırıklığından uzak tutabilmenin en önemli yoludur.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat