Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisinde transfer edilen embriyoların gelişimi nasıl takip edilir?

35,895
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisinde transfer edilen embriyoların gelişimi nasıl takip edilir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo gelişimi sıfırıncı gün denilen yumurta ile spermin birleştiği gün başlar. Bu döllenme yöntemi klasik IVF'te spermin yumurta ile bir araya konması, mikroenjeksiyon yönteminde ise tek bir spermin özel bir pipet içine çekilerek yumurta içine zerk edilmesi ile yapılır. 

Döllenme işlemini takip eden 16-18 saat içinde yani 1. günde normal döllenmenin olup olmadığı tespit edilir. Bundan sonra ki aşamada embriyoların gelişimlerinin takibi laboratuvardan laboratuvara farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar gerek embriyoların izlenme zamanları gerekse izlenme süreleri ile ilgilidir. 

Uzmanlar olarak bizim önerimiz şu şekildedir: Bizler laboratuvarda embriyoları dış ortama en az şekilde maruz bırakmak için sadece 1. gün sabahı döllenme kontrolü yapmakta, 3. günde ve transfer etmeden önce incelemekteyiz. Transferden sonra geriye kalan iyi kalitede embriyoları bir veya iki gün daha izlemekte ve iyi gelişim gösteren embriyoları dondurmaktayız

Embriyoları dış ortama en az şekilde maruz bırakmanın en büyük avantajı embriyoları geliştirdiğimiz sıvıların sıcaklıklarının ve pH dengesinin sabit kalmasının sağlanması ve böylece embriyo gelişiminin olumsuz yönde etkilemesinin önlenmesidir. Bunlara ek olarak yine merkezde embriyoları gruplar halinde kültür yapmaktayız. Son zamanlarda yapılan çalışmalar embriyoların gruplar halinde kültür edildiklerinde gelişimlerinin tek başına kültür edilenlere göre daha iyi olduğunu bildirmektedir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat